profil

Budowa i funkcje narządu wzroku

poleca 82% 1768 głosów

Treść Grafika
Filmy
Komentarze
Budowa oka Budowa oka

1.Budowa oka
a)gałka oczna
b)narządy dodatnie
-aparat ochronny
*rzęsy (kurz)
*brwi (pot)
*powieki (ciała obce)
*kostny oczodół (przed uderzeniami)
*tkanka tłuszczowa, łzy (przed tarciem i naciskiem)
-aparat ruchowy
*mięśnie (rzęskowy, zwieracz, rozszeżacz źrenicy)

BŁONA:zewnętrzna włóknista
CZĘŚĆ OKA:
rogówka-w przedniej częsci; funkcja:ochrania przed czynnikami zewnętrznymi, przezroczysta, przepuszcza światło.
twardówka-w tylnej części oka; funkcja:ochrona przed czynnikami zewnętrznymi.

BŁONA:naczyniowa
CZĘŚĆ OKA:
naczyniówka-pokrywa część wzrokową siatkówki, składa sie z gęstej sieci naczyń włosowatych o dużej srednicy; funkcja:pochłania nadmiar światła, ukrwiona.
cialko rzęskowe-łączy naczyniówkę z tęczówką, zbudowana z promienisto ułorzonych wyrostków rzęskowych tworzących wieniec rzęskowy,w którym występuje gładki mięsień rzęskowy; funkcja:odgrywa rolę w procesie nastawności, czyli akomodaci oka/patrzenie z bliska i daleka/.
tęczówka ze źrenicą-w przedniej części błony naczyniowej, kształt barwnego pierścienia z centralnie położonym otworem(źrenicą), której średnica jest regulowana przez mięsień zwieracz i rozszerzacz; funkcja:regulacja ilości światła przenikającego do oka przez zwężenie i rozszerzenie źrenicy-zdolność adaptacyjna.

BŁONA:wewnętrzna
CZĘŚĆ OKA:
siatówka-najbrdzej wewnętrzna część oka, tylna część wrażliwa na światło nosi nazwę wzrokowej-zb.z pręcików i czopków, plamka ślepa-miejsce niewrażliwe na promieniowanie świetlne, plamka żółta-miejsce najwyraźniejszego widzenia; funkcja:warstwa światłoczuła, bodziec świetlny powoduje pobudzenie zakończeń nerwowych, które przewodzą impulsy nerwowe do mózgu, pręciki zawierają rodoksynę-wrażliwe na natężenie światła, czopki zawierają jodopsynę-wrażliwa na barwy i światło.


Częscią oka just również siatkówka i ciało szkliste(otaczające rogówke twardówkę i naczyniówkę)
siatkóka-zawieszona na obwódce rzęskowej połączonej z ciałem rzęskowym; funkcja:nastawienie na ostrość przez zwiększenie lub zmiejszenie krzywizny oka.
ciałko szkliste-galaretowata masa tylnej części gałki ocznej, wodnista ciecz-przednia część gałki ocznej; funkcja:zapewnia oku jędrność i nadaje kształt.


Podoba się? Tak Nie
Polecane teksty:

Czas czytania: 1 minuta

Ciekawostki ze świata