profil

Lodowce

poleca 85% 170 głosów

Treść Grafika
Filmy
Komentarze
lodowce

1. GRENLANDIA

Grenlandia jest największą wyspą na kuli ziemskiej. Ze względu na usytuowanie na północy, gdzie Ocean Atlantycki łączy się z Morzem Arktycznym, Grenlandia otoczona jest głównie przez zimne prądy oceaniczne ustawicznie ochładzające wybrzeże. W połączeniu z zimnem rozchodzącym się z lądolodu składa się to na arktyczny klimat Grenlandii.

Czasza lodowca pokrywa 1,833,900 km2, co stanowi 85% całkowitej powierzchni Grenlandii, i rozciąga się 2,500 km z północy na południe, oraz 1000 km ze wschodu na zachód. Przeciętna grubość lodu wynosi 1500 metrów . Pod tą grubą warstwą lodu znajduje się skaliste podłoże Grenlandii. Najwyższy szczyt lodu wznosi się na wysokości 3300 metrów.
Waga lodowca znajdującego się na Grenlandii wynosi 2400 mln. Ton.

Lodowiec znajdujący się na Grenlandii wywołuje zjawisko kryptodepresji. Polega ono na obniżeniu poziomu lądu pod wpływem dużego nacisku lodu. Ten materiał wciska podłoże wyspy w astenosferę. W efekcie tego zjawiska, podłoże Grenlandii znajduje się pod poziomem Oceanu Atlantyckiego.


2.HISTORIA ZLODOWACEŃ
Wiele milionów lat temu na naszej planecie istniał zupełnie inny klimat. Ziemia pokryta była wiecznym lodem, panował na niej wielki mróz i szalały śnieżyce.
Na podstawie badań geologicznych stwierdzono, że na Ziemi wystąpiło aż siedem zlodowaceń z czego, ostatnie miało miejsce na przestrzeni od 2 milionów do 10 000 lat temu. Ziemia wówczas pokryta była lodem w 30%.
W okresie zlodowaceń klimat był zróżnicowany i powodowało to, że lodowce wiele razy tam i z powrotem przesuwały się. W okresach przejściowego ocieplenia, w niektórych rejonach naszej planety, klimat był nawet cieplejszy niż obecnie. Zmiany klimatu od wysokich temperatur, do mrozów, trwały nawet kilkaset tysięcy lat.



3.BADACZE

Masy skalne wleczone przez lód żłobiły głębokie doliny w twardej powierzchni lądu. Ostre bloki skalne niesione przez przesuwający się lód drążyły w wygładzonej przez lód powierzchni wyraźne rysy, które tworzą pewien szlak który pozwala geologom określić trasę lodowca.
Topniejący lód pozostawił za sobą żwir, glinę i kamienie, które dziś możemy znaleźć bezwładnie porozrzucane.
4.LODOWATE KONTYNENTY

Lodowate kontynenty powstały ze śniegu gromadzonego przez miliony lat. Śnieg ściskany przez nowe warstwy przytłaczające go od góry, stopniowo konsolidował się i po sprasowaniu stworzył lód. Ruch lodowców odbywa się pod wpływem siły ciężkości i ciśnienia nadległych warstw lodowo - śnieżnych. Pod ciśnieniem lód staje się plastyczny, jedne warstwy poruszają się nad drugimi, tak jak to się dzieje w lepkich substancjach. Prędkość poruszania się lodowców zależy od masy lodu i nachylenia podłoża.

5. PRZEMIANA W LÓD

Śnieg pod wpływem ciśnienia i głębokości na której występuje zmienia swoje właściwości. W miarę upływu czasu kryształki lodu powiększają się, narastają nowe warstwy z których następnie tworzy się lód.

6. MIEJSCE POWSTAWANIA LODOWCÓW
Lodowce tworzą się wszędzie tam, gdzie ilość śniegu spadłego w ciągu ostatniego roku jest większa od ilości śniegu stopniałego latem. Powstawanie lodowców zależy głównie od ilości opadów śnieżnych i od średniej temperatury rocznej danej miejscowości. Obszary, na których śnieg nie może się stopić w czasie lata, lecz gromadzi się w coraz większych ilościach, leżą powyżej tzw. Granicy albo linii wiecznego śniegu. Jest to linia, na której w ciagu roku spada tyle śniegu, ile go się topi. W pobliżu równika przebiega ona na wysokości 5000 6000 m n. p. m., natomiast na obszarach polarnych schodzi do poziomu morza.






7.DZIAŁALNOŚĆ LODOWCÓW

Lodowce spływając w dół, wyżłabiają mniejsze lub większe doliny, a czasami mogą tak zniszczyć góry, że powstają strome zbocza lub ostre szczyty. Na zakrętach lub grzbietach gór, kruchy lód pęka i powstają głębokie szczeliny lodowcowe. Czasami szlifują skały a nawet przesuwają ogromne bloki skalne ważące setki ton. Na terenach niżej położonych, lód topi się spływając w dół tworzy rzekę z bardzo zimną wodą. Topniejący lód, również wpływa na zmianę obrazu Ziemi, oddzielając od siebie lądy.

q JEZIORA POLODOWCOWE
Na terenach pokrytych przed milionami lat lodowcami ich ruchy wytworzyły zagłębienia, w których zatrzymała się woda.









Czy tekst był przydatny? Tak Nie
Opracowania powiązane z tekstem

Czas czytania: 4 minuty