profil

Rewolucja francuska

poleca 85% 133 głosów

Treść Grafika
Filmy
Komentarze
Napoleon Bonaparte

REWOLUCJA FRANCUSKA
Przyczyny :A)struktura społeczeństwa francuskiego:dzielilo się na 3 stany:szlachte,duchowieństwo i stan trzeci.W jego skład wchodziło mieszczaństwo i chłopi
B)szlachta i duchowieństwo korzystali z szeregu przywilej ekonomicznych,mimo ogromnych dochodow prawie wogole nie placili podatkow.wlasnoscia tych stanow była prawie cala ziemia Francji,choc stanowili kilka % ludności. C)spośród stanu 3 warstwa najbardziej zainteresowana zmiana panujących stosunkow społeczno-politycznych była BURZUAZJA, stanowiaca elite mieszczaństwa, wzbogacona dzieki działalności gospodarczej,dysponowala dużymi pieniędzmi,ale nie miala zadnego wpływu na decyzje panstwa.Burzuazja była najbardziej zainteresowana zmiana feudalnych stosunkow.D)coraz gorsza sytuacja finansowa Francji bedaca skutkiem prowadzonych w XVIII w. wojen, a także brakiem reform finansowych(podatkowych) E)nieudolna polityka krola Ludwika XVI.
5 maj 1789-krol Ludwik XVI zwoluje posiedzenie stanow generalnych(poraz pierwszy od 1640r.).Stany mialy przeprowadzic reformy podatkowe i rozejść się,jednak przedstawiciele stanu trzeciego postanowili wykorzystac posiedzenie do przeprowadzenia zasadniczych reform społeczno-politycznych i odmowili rozejścia się,a nastepnie ogłosili się Zgromadzeniem Narodowym. 14.07.1789-symbolem wybuchu rewolucji było zburzenie bastylii przez lud Paryza. Sierpień 1789-ogloszenie przez Zgraoadzenie Narodowe deklaracji powszechnych praw człowieka, która głosiła m.in.ze ludzie rodza się i pozostaja rownie w swoich prawach. 1789-utrwalenie przez konstytuante pierwszej konstytucji Rewolucyjnej Francji. A)konstytucja wprowadzala ustroj monarchii konstytucyjnej. B)wprowadzala trójpodział władzy,na czelewl. Wykonawczej stal krol Ludwik XVI,na czele wl. Ustawodawczej jednoizbowe zgromadzenie zwane Legislatywa i niezawisle sady. C)konstytucja wprowadzala cenzus majatkowy co oznaczalo cofniecie się stosunku do Deklaracji Praw Człowieka. Kluby polityczne:jakobinow(Rolespierre Morat Saint-Just) i kardelierzy(Dantom). 1792-wybuch wojny francusko-austryjackiej.Porazki ponoszone przez armie francuska doprowadzaja do wybuchu rozruchow w Paryżu,pod wpływem których legislatywa zostaje rozwiazana. W jej miejsce powolane zostaje nowe zgromadzenie tzw. Konwencja narodowa(konwent), nastepnie konwent we wrzesniu 1792 oglasza ustanowienie republiki we Francji. Układ sil w konwecie: A)wladze przejeli Żyrondyści,reprezentowali umiarkowany poglad rewolucji, dazyli do ugruntowania dotychczasowych zdobyczy rewolucyjnych. B)innego zdania byli radykalni Jakobini,którzy dazyli do pogłębienia rewolucji. C)naje;liczniejsza grupe deputowanych stanowili tzw. Bagno, które z reguly popieralo silniejszego. Styczeń 1793-smierc krola Ludwika XVI,wykonano egzekucje publiczna. Przewrot powstal przez porażkę armii rewolucyjnej z wojskami koalicji oraz przez pogarszające się warunki zycia.

Podoba się? Tak Nie
Polecane teksty:

Czas czytania: 1 minuta