profil

Czy warto zdobywać wiedzę?

poleca 83% 807 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Zdobywanie wiedzy kojarzy nam się przede wszystkim z trudem, jaki jest potrzebny do nauczenia się czegoś. Istotny jest również czas, który poświęcamy na zdobywanie tej wiedzy. Powszechnie widzi się same złe strony edukacji, zwłaszcza z punktu widzenia uczniów - szkoła to udręka. Natomiast osoby, które zakończyły naukę mówią, że lata szkolne to najlepszy okres w ich życiu. Uważam, że warto się uczyć. Opłaca się nam zdobywać wiedzę, ponieważ wiążą się z tym liczne korzyści.
Zacznę od tego, że podczas uczenia się zdobywamy wiedzę z różnych dziedzin życia. Potrafimy czytać, pisać, orientujemy się w różnych zagadnieniach. Oto prosty przykład. Wiadomo, że herbatę trzeba zalać wrzątkiem. Gdybyśmy nie dowiedzieli się wcześniej, co to jest wrzątek, kiedy woda wrze, z pewnością nie potrafilibyśmy przygotować kawy czy herbaty.
Odpowiedź na to najważniejsze pytanie jest bardzo proste. Nauka jest podstawą do naszego rozwoju, dlatego musimy się wykształcać. Nawet codzienne przejrzenie stron gazet z reklamami pokazuje, ile tam anonsów o rozmaitych szkołach, kursach i zajęciach dokształceniowych! Na pewno warto zdobywać wiedzę, żeby później z niej skorzystać. Prowadzenie różnego rodzaju szkół opłaca się, skoro najwyraźniej niezłe pieniądze zarabiają ci, którzy są gotowi tę wiedzę przekazywać.

Następnym, ważnym argumentem może być fakt, iż dzięki nauce możemy coś w życiu osiągnąć. Żyjemy przecież w czasach, kiedy to od kandydatów na wiele stanowisk pracy wymaga się rozległej wiedzy. Warto, więc uczyć się języków obcych, poznawać tajniki techniki, fizyki i tym podobne, aby w przyszłości zdobyć atrakcyjną pracę, o którą w dzisiejszych czasach tak trudno znaleźć. Od poziomu wiedzy, umiejętności zależy też nasza kariera, sukcesy zawodowe, pozycja społeczna. Wiadomo też, że komuś, kto ma wykształcenie wyższe, łatwiej jest znaleźć pracę, niż komuś, kto zakończył swoją edukację na szkole podstawowej.
Kolejnym dowodem na to, że warto się uczyć, może być fakt, iż nie damy się oszukać, wykorzystać. Jeśli będziemy znali prawa klienta, nie pozwolimy na to, byśmy musieli kupować przeterminowane czy uszkodzone produkty. Będziemy przecież wiedzieli, że pewne usterki należy reklamować. Dzięki nauce możemy odpowiedzieć na pytania, które nas nurtują i na które szukaliśmy odpowiedzi.

Ucząc się zdobywamy znajomych, a nawet przyjaciół. Jeżeli uczęszczamy na jakieś zajęcia pozalekcyjne, np. zajęcia dziennikarskie, kółko fotograficzne, to poznajemy nowych kolegów i koleżanki, poszerzamy swoje kontakty towarzyskie. Zdarza się, że dzięki temu zdobywamy przyjaciela czy sympatię. Uczenie się, to nie tylko rozwój intelektualny. Uczyć się można też pewnych czynności. Na pewno warto nauczyć się pływać, jeździć na łyżwach czy na nartach. Można również nauczyć się gotować, wyszywać, majsterkować. Są to bardzo przydatne umiejętności. Dzięki nim życie staje się łatwiejsze, zawsze mamy ciekawe zajęcia, dobrą rozrywkę. Niekiedy także odczuwamy satysfakcję, że zrobiliśmy coś dla siebie lub dla innych. Dzięki wiedzy, którą zdobyliśmy mogą skorzystać inni ludzie. Wystarczy, że wykorzystamy ta wiedzę publicznie np. pisząc w gazecie jakiś artykuł itp. Nauczyciele też kiedyś zdobywali wiedzę, żeby teraz móc ją przekazać swoim uczniom. Przykłady można tutaj mnożyć.

Podsumowując swoje rozważania raz jeszcze stwierdzam, że warto się uczyć. Wbrew pozorom czas poświęcony nauce nigdy nie jest czasem straconym.

Podoba się? Tak Nie
Polecane teksty:
Komentarze (1) Brak komentarzy
2.6.2009 (17:19)

Fajne,może takie malutkie niedoskonałości,ale ja pewnie i tak lepszego bym nie napisała:P:P Z argumentów skorzystam oczywiście:)

Treść sprawdzona

Czas czytania: 3 minuty