profil

Oddychanie człowieka

Ostatnia aktualizacja: 2022-03-05
poleca 85% 1614 głosów

Treść Grafika
Filmy
Komentarze
budowa krtani

1. Układ oddechowy
a) Górne drogi oddechowe: jama nosowa, gardło, krtań
b) Dolne drogi oddechowe: tchawica, oskrzela
c) Właściwy narząd oddechowy to PŁUCA.


Części układu

Budowa

Funkcja

Jama nosowa

Rozpoczyna się nozdrzami przednimi podzielona na 2 części przez przegrodę nosową, pokryta nabłonkiem z rzęskami, a w przedniej części włoskami

Ogrzewanie powietrza, nawilżanie powietrza, oczyszczanie powietrza z kurzu i innych zanieczyszczeń, odbiera bodźce zapachowe

Gardło

Wspólny odcinek układu pokarmowego i oddechowego

Transportuje, dostarcza powietrze do dalszych części układu

Krtań

Zbudowana z 9 chrząstek, m.in. nagłośni oraz strun głosowych otaczających szparę czyli głośnię

Narząd dźwiękotwórczy, dostarcza powietrze do tchawicy

Tchawica

Kształt rury o długości 10-13 cm, w ścianie występują chrząstki wzmacniające

Dostarczanie powietrza do oskrzeli i płuc, oczyszczanie powietrza dzięki nabłonkowi migawkowemu

Oskrzela

Na wysokości mostka tchawica rozgałęzia się na dwa oskrzela główne, które dalej rozgałęziają się na coraz mniejsze rozgałęzienia, aż do oskrzelików

Dostarcza powietrze do oskrzeli i płuc, oczyszczenie powietrza dzięki nabłonkowi migawkowemu

Płuca

Płuca mają budowę pęcherzykowatą(pęcherzyki płucne) lewe płuco składa się z 2 płatów, natomiast prawe z 3

Umożliwia wymianę gazową (dostarczanie do krwi tlenu), a oddawanie dwutlenku węgla


2. Oddychanie dzieli się na
a) zewnętrzne- obejmujące wentylację płuc, wymianę gazów pomiędzy powietrzem pęcherzykowym a krwią, transport i dyfuzja gazów między krwią a komórkami.
b) Wewnętrzne- zwane też komórkowym, cząsteczki tlenu wchodzą w reakcje chemiczną w komórkach, które wytwarzają energię. Procesy te zachodzą w mitochondrium.
16x/ min; 500ml/1x; 8l/min

3. Podczas wdechu kurczą się mięśnie międzyżebrowe zewnętrzne, powodując ruch żeber w górę. Zaś skurcz przepony powoduje jej obniżenie. W wyniku tych zdarzeń objętość klatki piersiowej zwiększa się.

4. Podczas wydechu mięśnie międzyżebrowe zewnętrzne rozkurczają się, żebra opadają. Przepona rozkurcza się i podnosi. W wyniku tego zmniejsza się objętość klatki piersiowej.

5. Pojemność płuc czyli objętość powietrza zawartego w płucach wynosi przeciętnie ok.4500ml u mężczyzn i 3200ml u kobiet.

6. Mechanizm oddychania zachodzi automatycznie czyli jest niezależne od naszej woli. Kieruje nim ośrodek oddechowy znajdujący się w rdzeniu przedłużonym.

7. Powietrze zwłaszcza w dużych miastach jest zanieczyszczone: tlenkiem węgla – CO (czad), który łatwo łączy się z hemoglobiną i blokuje transport tlenu; dwutlenek węgla (CO2); dwutlenek siarki (SO2); tlenki azotu (NO,NO2)

8. Zanieczyszczenia mogą prowadzić do wzrostu zachorowalności na choroby układu oddechowego: rak płuc; astma; rozedma płuc; podrażnienia układu oddechowego(kaszel, katar)

9. Do chorób układu oddechowego należą: choroby zakaźne np. Gruźlica; angina; zapalenie płuc i oskrzeli (przeziębienie, grypa); krztusiec

10. Choroby zawodowe: chrypka, pylica

11. Palenie papierosów może wywołać: zahamowanie wzrostu, niedotlenienie organizmu; zawał serca; udar mózgu; niedrożność dróg oddechowych, uszkodzenie nabłonka migawkowego

Załączniki:
Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 3 minuty