profil

Występowanie i charakterystyka wód podziemnych

Ostatnia aktualizacja: 2022-07-15
poleca 85% 1751 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Wody podziemne to wody krążące w glebie i w skalach. Ich występowanie uzależnione jest od budowy geologicznej - od przepuszczalności skał.

Wyróżniamy wody zaskórne - tworzą się blisko pod powierzchnią ziemi na grubej warstwie skał nieprzepuszczalnych, są wodami zanieczyszczonymi. Nie posiadają soli mineralnych - przechodzą przez cienką warstwę skał przepuszczalnych. Są podatne na zmianę temperatury otoczenia. Wody te w Polsce występują na Polesiu lubelskim, natomiast na świecie najwięcej ich jest na Nizinie Zach-Syberyjskiej.

Wody gruntowe - tworzą się na średnich głębokościach, to wody czyste, zawierają sole mineralne, mają stałą temperaturę. Wody te sprzyjają człowiekowi - ułatwiają rozwój rolnictwa, tam gdzie one występują dobrze rozwija się szata roślinna. Jest ich najwięcej na świecie, ale człowiek przez nieracjonalne gospodarowanie często doprowadza do ich zaniku. Zanik wód gruntowych np.: w Polsce są to okolice Bełchatowa, Górnego Sląska, Tarnobrzega.

Wody głębinowe - tworzą się bardzo głęboko pod powierzchnią ziemi, są wodami czystymi, mają stalą temperaturę, są typowe dla półpustyń i pustyń - na tych terenach trudno dostępne.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie