profil

Charakterystka Cześnika i Rejenta

poleca 85% 244 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Głównym bohaterami komedii są Rejent Milczek i Cześnik Raptusiewicz. Mają całkowicie odmienne charaktery i poglądy. Są skłóceni, choć mieszkają w jednym zamku.
Cześnik Raptusiewicz człowiek szalony i żywiołowy. Jego nazwisko pochodzi od raptusa, czyli jak samo za siebie mówi jest gwałtowny. W stosunku do kobiet natomiast był nieśmiały i naiwny starał się o rękę Podstoliny. Był sympatyczny, gościnny i nieszkodliwy. Chciał wydać Klarę za Wacława.
Rejent Milczek- także jego nazwisko mówi, że był małomówny i mrukliwy. Był pobożny, chytry, przebiegły, chciwy i zazdrosny. Ojciec Wacława, chciał go ożenić z Podstoliną. Chociaż on kochał Klarę ojca to nie obchodziło, bo Podstolina miała majątek i to tylko się liczyło.
Byli skłóceni o mur graniczny, gdy Milczek chciał go odbudować Cześnik na to nie pozwalał. Robili sobie na złość, nikt nie chciał pierwszy wyciągnąć ręki do zgody. Duma im na to nie pozwalała. Cześnik chciał za złość zrobić wydać Klarę za Wacława, a im było to na rękę.
Wacław, aby być blisko swej towarzyszki życiowej oddał się Papkinowi jako niewolnik. Choć Cześnik nie chciał go w swoim domu. Nie mogli dojść do porozumienia, a może w ogóle tego nie chcieli. Wacław próbował ich pogodzić, ale na marne. Nic się nie dało zrobić.
Można powiedzieć, że Cześnik Raptusiewicz wygrał spór ze swoim sąsiadem. Bo on połącznym węzłem małżeńskim Klarę i Wacława. Zdobył towarzyszkę życia Podstolinę i 100 złotych polskich, natomiast Rejent Milczek stracił 100 złp. Został sam i na dodatek zyskuję niechcianą synową.
Myślę, że ten cały konflikt to bzdura, mogli iść na kompromis i się jak ludzie dogadać. A teraz... jeden na wszystko, drugi nie ma nic. Bolesne, ale prawdziwe, bo w naszych życiu codziennych też są takie sytuacje.

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 1 minuta