profil

Charakterystka Harpagona

poleca 84% 719 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

Harpagon to główny bohater dramatu Moliera pt. "Skąpiec". Bogaty wdowiec, w podeszłym wieku, mający dwoje dorosłych dzieci : Elizę i Kleanta, mieszkał w Paryżu. Poruszał się o lasce. Pomimo swego dużego majątku chodził w starych, zniszczonych łachmanach, ale nie tylko na sobie oszczędzał, skąpił również na strojach dzieci i służby.
Wobec dzieci był bardzo oschły, nie liczył się z ich zdaniem i uczuciami, przykładem tego jest zaaranżowanie ślubu Elizy z panem Anzelmem. Traktował je jako źródło wydatków i nieszczęść, jego zachowanie wskazywało na to, że ich nie kocha.
Harpagon był chorobliwie skąpy, myślał jedynie o swej szkatułce. Jego skąpstwo odbijało się na domownikach i nie tylko, chciał zagłodzić na śmierć własne konie, nie zapłacił też Forozynie za wyswatanie jego i Marianny. Oskarżał wszystkich o podkradanie jego rzeczy i bezpodstawnie ich rewidował. Gdy stracił najdroższą jego sercu szkatułkę z pieniędzmi, każe wszystkich aresztować. Robi wszystko, aby ją odzyskać rezygnuje nawet z ożenku z Marianną.
Uważam, że Harpagon jest podły i zły, jego skąpstwo przerodziło się w chorobliwą chęć posiadania. Według mnie powinien zmienić swe zachowanie, jeśli nie chce zostać kompletnie sam ze swoimi pieniędzmi.

Podoba się? Tak Nie
Sprawdzone hasła:

Czas czytania: 1 minuta