profil

Wpływ nikotyny na człowieka

poleca 85% 217 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Tytoń co roku zabija 4 mln ludzi na świecie. Około 10 mln Polaków pali regularnie 15 – 20 papierosów dziennie. Co 10 sekund na świecie umiera ktoś na chorobę wywołaną paleniem. Nikotyna jest trucizną równie silną jak tak zwany kwas pruski. Jej śmiertelna dawka dla człowieka to ok. 60 mg. Nikotyna przyczynia się do powstawania 8 rodzajów nowotworów, w tym raka płuc. Nikotyna zawarta w dymie jest błyskawicznie wchłaniana poprzez śluzówkę górnych dróg oddechowych i pęcherzyki płucne. Dostaje się do krwiobiegu płucnego, następnie do aorty przez serce i dalej do krwiobiegu obwodowego. Małe dawki tej substancji powodują wzrost głębokości i częstości oddechów. Większe dawki porażają ośrodek oddechowy. Związki smołowe, które dostają się do płuc zatykają pęcherzyki płucne – właśnie dlatego palacze po kilku latach kaszlą i mają zadyszkę. Jako pochodne smoły do organizmu dostaje się m.in. kwas mrówkowy, arsen i benzopiren, które są związkami rakotwórczymi.
Inne substancje zawarte w dymie papierosowym: cyjanowodór – czynnik bardzo toksyczny, blokuje aktywność enzymów oddechowych, a także ruch rzęsek wyściełających drogi oddechowe. Gaz ten był używany przez hitlerowców w komorach gazowych do masowego zabijania więźniów. Fenole – niszczą rzęski nabłonka wyściełającego oskrzela. Rzęski te oczyszczają wdychane przez człowieka powietrze i chronią drogi oddechowe przed przenikaniem przez ich ściany substancji i związków chemicznych oraz mikroorganizmów, np. wirusów. Tlenki azotu – trujące gazy, po dostaniu się do płuc uszkadzają błony wyściełające drogi oddechowe. 99% dwutlenku azotu zatrzymywane jest w płucach. Tlenek węgla (czad) - poraża układ enzymów oddechowych, otaczających każdą żywą komórkę, co utrudnia jej lub uniemożliwia oddychanie i wymianę gazową.

Działanie nikotyny nie jest ograniczone jedynie do palaczy tytoniu, ale także dotyczy wszystkich tych osób, które przebywają w pomieszczeniach, gdzie występuje dym tytoniowy To zjawisko jest nazywane biernym paleniem. Podrażnia śluzówki nosa, jamy ustnej, gardła i oczu. Może wywoływać kaszel lub spowodować dychawicę oskrzelową. W pomieszczeniach zanieczyszczonych dymem papierosowym nie powinni przebywać cierpiący na choroby płuc. Badania wykazują, że bierni palacze mają upośledzoną funkcję układu oddechowego w podobnym stopniu, jak osoby wypalające 10 papierosów dziennie.

Okazuje się również, że dym tytoniowy należy do głównych czynników, które sprzyjają alergii. Istnieje wzrost ryzyka zapadalności na astmę u dzieci w miastach o 50% i o 80% we wsiach w domach osób palących.

U 90 – 95% palaczy następuje rozwój nowotworów złośliwych płuc. Uważa się również, że około 20 – 30% nowotworów złośliwych płuc u osób niepalących jest związanych z paleniem biernym, gdyż w strumieniu bocznym, który ulatuje z papierosa znajduje się 5 razy więcej tlenku węgla, 2-3 razy więcej nikotyny, 3-4 razy więcej substancji rakotwórczych.
Inne choroby mające istotny związek z paleniem tytoniu to:
- rak wargi, języka, jamy ustnej, przełyku i krtani,
- przewlekłe zapalenie oskrzeli,
- gruźlica układu oddechowego.
Wśród osób palących pięciokrotnie częściej rozwija się także rozedma płuc- zespół chorobowy prowadzący do trwałego inwalidztwa w przebiegu niewydolności oddechowej.
Rozedma polega na zniszczeniu struktury płuca i zwiększeniu ilości powietrza znajdującego się w klatce piersiowej.

Warto zastanowić się nad sensem palenia, przez które nie tylko wydajemy pieniądze, ale również poważnie niszczymy swoje narządy oddechowe.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 3 minuty

Podobne tematy
Dym