profil

USA, Japonia i Izrael na początku XX wieku

poleca 93% 102 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

USA
Stany Zjednoczone leżą w Północnej Ameryce, graniczą z Kanadą oraz Meksykiem. Na początku XX wieku w USA nastąpiło wiele zmian, gdyż USA stało się największą potęgą przemysłową świata. W latach 1901-1909 funkcję prezydenta Stanów Zjednoczonych pełnił Theodore Roosevelt. Za jego panowania USA przez pośrednictwo w wojnie rosyjsko-japońskiej (1904-05) weszły do polityki międzynarodowej jako równorzędny partner mocarstw europejskich.
Gdy w 1914 roku wybuchła I wojna światowa prezydentem od roku 1913 był Thomas Woodrow Wilson. Wilson miał duży wkład w opracowanie traktatu pokojowego. Ogłosił tzw. 14 punktów Wilsona, które stały się podstawą traktatu wersalskiego. Jednak Kongres nie ratyfikował traktatu wersalskiego i nie wyraził zgody na przystąpienie Stanów Zjednoczonych do Ligi Narodów. Następni prezydenci uprawiali politykę powrotu do izolacjonizmu (kierunek polityki zagranicznej sprowadzający się do obrony interesów i bezpieczeństwa własnego państwa.). Podczas I wojny światowej USA poniosło straty w ludziach: polegli i zmarli-126 000, ranni-234 300.
Pierwsze dziesięciolecie powojenne stanowiło okres świetności Stanów Zjednoczonych. Zarobiwszy krocie na sprzedaży broni przemysł amerykański przeżywał rozkwit.
24 października 1929 roku Stany Zjednoczone przeżyły wielki kryzys. Znacznie wzrosło bezrobocie i zmalała produkcja. Środki podjęte przez prezydenta Herberta Hoovera dla ratowania gospodarki okazały się niewystarczające. Jego następca, Franklin Delano Roosevelt wprowadził politykę określaną mianem Nowego Ładu Ekonomicznego. Było to odejście od liberalizmu, banki poddano kontroli rządowej, wprowadzono pierwszy w historii system ubezpieczeń emerytalnych. Wtedy nastąpił wzrost gospodarczy. Jednak prawdziwy przełom w gospodarce spowodował wybuch II wojny światowej (1939) i zamówienia na broń.
Do II wojny światowej Roosevelt dołączył po tym, jak japońscy agresorzy ze strony państw Osi zaatakowali amerykańską bazę Pearl Harbor na Hawajach w 1941 roku. W sierpniu 1945 USA zrzuciły bomby nuklearne na Hiroszimę i Nagasaki, co wstrząsnęło światem, ponieważ Stany Zjednoczone posiadały broń mogącą zniszczyć świat.


JAPONIA
Japonia to archipelag wysp i wysepek ciągnących się wzdłuż wschodnich wybrzeży Azji. Graniczy ona z Chinami.
Już w pierwszych latach XX wieku Japonia zaczęła się przygotowywać do walki z Rosją o podział stref wpływów na Dalekim Wschodzie. Spośród wszystkich państw posiadających wpływy w tym rejonie, carska Rosja była stosunkowo łatwym do pokonania przeciwnikiem. Natomiast jej dalekowschodnie posiadłości posiadały ogromną wartość dla gospodarki japońskiej. Wybuch wojny japońsko- rosyjskiej ( 1904-1905) przynosząc zwycięstwo Japonii, umacniał jej znaczenie na arenie międzynarodowej.
W czasie I wojny światowej Cesarstwo Japonii stanęło po stronie państw ententy, w wyniku, czego otrzymało jako terytoria mandatowe Ligi Narodów posiadłości pacyficzne pokonanych Niemiec.
Wybuch II wojny światowej w Europie, przyśpieszył tok wydarzeń w samej Japonii, gdzie coraz silniejsze poparcie i władzę zdobywały ugrupowania nacjonalistyczne i militarystyczne, dążące do poszerzenia japońskiej strefy wpływów. W 1940 Japonia podpisała pakt z niemiecką III Rzeszą i Włochami tworząc oś Berlin – Rzym – Tokio. Niedługo potem wojska japońskie opanowały całą Azję Południowo-Wschodnią i znaczną część Oceanii. W czerwcu 1942 roku w bitwie o Midway Japonia poniosła druzgocącą porażkę i odtąd Cesarstwo zaczęło tracić zdobyte terytoria. 6 sierpnia 1945 roku lotnictwo amerykańskie zrzuciło bombę atomową na Hiroszimę, a trzy dni później na Nagasaki. Tego samego dnia Armia Czerwona wkroczyła do Mandżurii. Japonia skapitulowała, a Amerykanie rozpoczęli okupację kraju. Cesarzem Japonii podczas II wojny światowej był Hirohito.


IZRAEL
Państwo Izrael jest położone na Bliskim Wschodzie, pomiędzy Morzem Śródziemnym, Morzem Martwym i Morzem Czerwonym. Sąsiaduje z Libanem, Syrią, Jordanią i Egiptem. Początki państwa sięgają X w. p.n.e.. W XIX w. wraz z rozwojem syjonizmu powiększa się emigracja Żydów z Europy do Palestyny. W latach od 1922 do 1948 Palestyna została brytyjskim terytorium mandatowym. W 1947 została podzielona na dwa państwa: żydowskie i arabskie. W maju 1948 oficjalnie proklamowano Izrael, czego nie uznały kraje arabskie. W 1956 Izrael wraz z Wielką Brytanią i Francją przeprowadził nieudaną inwazję na Egipt, po nacjonalizacji Kanału Sueskiego. Prezydentem Izraela w latach 1949-1952 był Chaim Weizmann, w latach 1952-1963 był Icchak Ben-Zwi.

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 3 minuty

Historia powszechna
Historia Polski