profil

Odpowiedzi na pytania

poleca 92% 103 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

1.Sądze, ze na wspolczesna definicje państwa składa się: przedstawiciele(prezydent), władza(rzad, parlament), terytorium, a przede wszystkim my-obywatele. Każdy z wymienionych elementów jest istotny. Na przestrzeni wiekow definicja panstwa przechodzila istotne metamorfozy. Można to uargumentować na przykładzie m.in.: Arystotelesa, Friedricha, Kanta. Kazda z wymienionych postaci w ujeciu chronologicznym,mimo, iż prezentowala odmienny stosunek do instytucji panstwa obserwowala i była świadkiem jego ewolucji.Jednakze można dostrzec ze wszystkie wymienione postacie łączyło jedno mianowicie przekonanie,ze panstwo tworzy człowiek. Panstwo sprawnie funkcjonuje gdy panuje zgodność w relacjach miedzy wladza, a poddanymi.
2.Uwazam ze demokracja powinna przemawiac w imieniu swoich obywateli.byc dla nich autorytetem, mobilizowac ich do wywiazywania się z zobowiązań wobec panstwa. Uczciwa wladza jest wiarygodna. Powinna zyć z przekonaniem istnienia swojego przełożonego duchownego Boga. Wladza nie ma instancji wśród ludzi do której poddani mogliby się odwalac . Jednakze w mysl jednej z piesni Kochanowskiego od rządzocych wymaga się podejmowania decyzji zgodnie z myslą o dobro wspolne narodu. Sądze, ze nie możliwe jest aby każdy obywatel z własnej woli wypełniał i przestrzegal ustanowione prawo.
3. Uwazam ,ze demokracja jest ustrojem politycznym opartym na równości i wolności człowieka. współcześnie pojmowana demokracja rozni się zdecydowanie od swoich poprzedniczek z starożytności i średniowiecza. Dzis uznawana jest dosc powszechnie za cel i szczyt osiągnięć rozwoju społecznego panstw. Popieram zdanie Arystotelesa,ze demokracja jest dominacja… W gruncie rzeczy można dojsc do przekonania,ze to niewyksztalcona czesc narodu decyduje o losach państwa. Dlatego tak istotna jest świadomość obywatelska i zaangażowania w polityce. Każda jednostka ma prawo glosu, wyrazania wlasnej opini,ale większość decyduje.
4. Uwazam, ze komentarz do słow Bartela jest zbyteczny. teoretycy demokracji dostrzegają,ze władza większości może być wladza despotyczna i wówczas mniejszość jest tyranizowana. Demokracja są to rządy ludu, ale świadomego swoich czynów. Miara demokratycznosci i ustroju politycznego są zabezpieczenia przed tyrania większości. naleza do nich wszelkie formy aktywności obywatelskiej: działalność opozycji, Partie polityczne. Obywatele powinni być wykształceni i zorientowani w sprawach związanych z procesami politycznymi, wówczas wyniki wyborów będą zaskakujące. W istotnych momentach życia narodu obywatele wyrażają swoją wolę sami i wprost( UE).
5. Uwazam ,ze współcześnie pojmowana cnota polega nie tylko na tym,ze nie oczekuje się niczego w zamian za swe zasługi, ale ze jest się gotowym ponosic przykrości ze względu na swą działalność. Harmonijne życie zgodne z przyroda, z samym sobą oraz drugim człowiekiem nazywane jest cnotą. Jeżeli człowiek postępowałby zgodnie z współcześnie pojmowana definicja etyki zycia zbiorowego to z perspektywy sprawiesliwosci społecznej nie możliwe aby wszedł w konflikt z drugim człowiekiem. Wśród podstaw. cnot obywatelskich można wyróżnic: troske o ojczyznę i dbałość, dobro wspólne, przestrzeganie prawa, obrona ojczyzny, palcenie podatkow, sprawiedliwość.

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty

Ciekawostki ze świata