profil

Czy Bilbo Bagins zmienił się podczas swojej podróży?

poleca 75% 1097 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Czy twoim zdaniem Bilbo zmienił się w czasie podróży? Czy tylko ujawniła ona ukryte przed nim samym cechy? A może było jeszcze inaczej? Odpowiedź uzasadnij.


Bilbo Baggins był szanowanym, zamożnym hobbitem. Bilbo, jak każdy przeciętny hobbit przesiadywał całymi dniami w swojej norce. Urozmaiceniem jego życia było jedzenie, palenie fajki i ewentualnie czytanie. Jego codzienność była nudna, przygody nie stanowiły części jego życia. Matka Bilba Balladonna Tuk pochodziła z rodu poszukiwaczy przygód. Nie byli oni cenieni przez resztę hobbitów, wręcz odwrotnie uważano ich za dziwaków. Mówiono, że Bilbo wdał się w ojca, jednak w głębi serca płynęła w nim również krew matki.

Moim zdaniem, z chwilą pojawienia się czarodzieja - Gandalfa - w norce hobbita, Bilbo zaczął się zmieniać. Powoli myślał o sobie jako uczestniku ekscytującej wyprawy. Chciał przeżyć coś szalonego i odmiennego od jego codzienności. Zmiana ta następowała jednak bardzo powoli. Początkowo Bilbo nie chciał słyszeć o przygodzie twierdząc, że to nie jest zajęcie dla hobbita. Gandalf jednak swoimi imponującymi wyczynami oraz podstępem skusił Bilba do uczestnictwa w wyprawie. Hobbita czasami ogarniała fala strachu przeplatana podekscytowaniem. Jego życie powoli nabierało kolorów. Świat był coraz ciekawszy i piękniejszy. Kiedy Bilbo usłyszał piosenki w wykonaniu krasnoludów sam poczuł ogromną chęć uczestnictwa w wyprawie. Z tą chwilą w hobbicie ujawniły się cechy Tuków. Odzyskanie złota przez Bilba i krasnoludów spotęgowała chęć poznawania świata, doznawania nowych, ciekawych przeżyć. Bilbo zrozumiał jak wspaniała, choć niebezpieczna, może być przygoda. Po powrocie do domu, stracił szacunek hobbitów, jednak na zawsze zapamiętał podróż, podczas której zyskał wielu nowych, wspaniałych przyjaciół a wspomnienia pozostały na zawsze.
Bilbo nie zmienił się. Dalej był starym hobbitem lubiącym czytać i odpoczywać, ale nie zabijał w sobie chęci przeżycia przygód i poznawania świata. Teraz był Bilbem Bagginsem – Tuk.

Podoba się? Tak Nie