profil

Kultura starożytna

poleca 83% 747 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

Wielu ludzi może nie zdawać sobie sprawy jak dużo rzeczy zawdzięczamy starożytnym Grekom i Rzymianom, dlatego uważam, iż poznanie ich kultury jest potrzebne współczesnemu człowiekowi.
Pierwszym argumentem potwierdzającym moją tezę jest fakt, iż w dzisiejszych czasach nadal używamy terminologii greckiej i łacińskiej, a podstawą naszego prawa jest prawo rzymskie. Nawet kalendarz zawdzięczamy przodkom. Dzięki zdobytej przez nich wiedzy umiemy dziś odmierzać czas. Nie ulega wątpliwości, że to właśnie w Grecji powstały pierwsze biblioteki, teatry czy muzea. A więc instytucje, z których korzystamy współcześnie. Również sztuka grecka jest odwieczną inspiracją dla artystów. Za twórcę literatury europejskiej uważa się Homera – autora eposów „Iliady” i „Odysei”. To właśnie tym gatunkiem wzorował się Adam Mickiewicz, pisząc „Pana Tadeusza”. Ale kultura europejska w „spadku” po starożytnych przejęła więcej gatunków literackich takich jak: pieśń, tren, bajka, komedia oraz tragedia. Antyczny sposób tworzenia utworów literackich do dziś pozostaje bardzo ważnym, klasycznym wzorcem.
Mam nadzieję, że powyższe argumenty dowiodły słuszności mojej tezy. Myślę, że poznanie dorobku naszych przodków pozwoli nam nad zastanowieniem się nad własnym życiem, nad wartościami, które są dla nas ważne, ale i także, nad przemijaniem.

Podoba się? Tak Nie
Polecane teksty:

Czas czytania: 1 minuta

Formy wypowiedzi