profil

Humaniści

poleca 85% 220 głosów

Treść Grafika
Filmy
Komentarze
Leonardo da Vinci

Człowiekiem jestem i nic co ludzkie nie jest mi obce – te słynne słowa starożytnego poety rzymskiego, Terencjusza stały się hasłem humanistów epoki odrodzenia.

Ludzie, którzy stworzyli renesans byli spragnionymi nowych przygód poszukiwaczami. Odnaleźli nowe lądy, przywieźli ze sobą przyprawy korzenne i zdobycze. To właśnie człowiek wynalazł druk i rozpoczął nurt reformacji. Tak jak średniowiecze było anonimowe, tak renesans jest epoką znakomitości, a sława stanowi dla geniuszy nieodłączny element w życiu i twórczości.

Człowiek renesansowy to ten kto posiada wszechstronne zainteresowania rozległymi dziedzinami. Jest nie tylko artystą ale również wynalazcą, uczonym i pisarzem.

Najbardziej znanym i klasycznym przykładem umysłu renesansowego jest Leonardo da Vinci. Żył on w latach 1452-1519. Był utalentowanym inżynierem, uczonym i matematykiem, a zarazem malarzem, rzeźbiarzem i architektem. Studiował anatomię i dzięki temu potrafił przedstawić ludzi w sposób pełen realistycznych ekspresji i w naturalnych ustawieniach ciała. Leonardo jest autorem „Damy z łasiczką” i „Ostatniej wieczerzy”, a jego najbardziej znany obraz, „Mona Liza”, znajduje się w sławnej galerii malarstwa w paryskim muzeum Louvre. Da Vinci pozostawił również po sobie liczne projekty urządzeń i machin. Myślał między innymi o skonstruowaniu maszyny latającej.

Kolejnym przedstawicielem renesansu jest Michał Anioł, a właściwie Michelangelo Buonarotti. Był artystą włoskim żyjącym w latach 1475-1564. Główny temat rzeźb Michała Anioła stanowiła postać ludzka, którą przedstawiał w dynamicznych pozach. Wyrażała ona cierpienie, co wydaje się być dalekie od klasycznych, harmonijnych rzeźb renesansu. Jest on autorem między innymi rzeźb "Pieta" i "David". Jak również to dzięki jego wysiłkowi powstał zespół zabudowy Placu Kapitolskiego. Dziełem Michała Anioła są również freski w kaplicy Sykstyńskiej.

Raffaello Santi jest następnym artystą, który znalazł się wśród najznakomitszych osobistości renesansu. Był on włoskim malarzem i architektem. Żył w latach 1483-1520. Jego najznakomitszymi dziełami są m. in. dekoracje loggii watykańskich w krużgankach, projekt kaplicy przy rzymskim kościele Santa Maria del Popolo, oraz wiele innych kościołów i kaplic we Florencji i Rzymie. W malarskiej twórczości Rafaela dominowała tematyka religijna i portret. Dążył on również do stworzenia idealnego typu postaci kobiecej, podkreślając indywidualne cechy modeli. Jego obrazy odznaczają się ciepłem i harmonijnymi barwami. Za szczytowe dzieła Rafaela uchodzą Madonna Sykstyńska, Piękna ogrodniczka, Złożenie do grobu i Zaślubiny Marii. Donato di Betto Bardi czyli Donatello należy także do grona słynnych artystów epoki renesansu. Był on jeden z największych twórców nowożytnej rzeźby europejskiej, który wyznaczył jej rozwój na kilka następnych stuleci. Do jego prac należą m. in David, pomnik kondotiera Gattamelaty w Padwie, Jan Chrzciciel i Judyta.

Leonardo da Vinci, Michał Anioł, Rafael, Donatello – wszyscy ci artyści pochodzili z Włoch, ponieważ to właśnie Włochy były kolebką renesansowej kultury. Jednak nie tylko tam powstały wspaniałe dzieła.

Albrecht Durer był niemieckim mistrzem renesansu. Bardzo lubił malować autoportrety na których przedstawiał się jako piękny, dumny i wykwintnie odziany mężczyzna. Spod jego pędzla wyszły obrazy: Samobójstwa Lukrecji i Czterech Apostołów. Dzieła typu Zając czy Studium twarzy świadczą o zamiłowaniu autora do świata natury.

Pieter Bruegel to kolejny malarz niewłoskiego pochodzenia. Jego płótna zawierają myśl filozoficzną, są jakby małymi przemyśleniami, rozprawami o człowieku i jego losie. Są to nie tylko portrety ale również obrazy o treści mitologicznej Jak na przykład Upadek Ikara. Inne dzieła artysty to: Dwie małpy, Walko postu z karnawałem i Ślepcy.

Wszystkie wymienione dotychczas przeze mnie nazwiska to zaledwie niewielka liczba twórców wybranych spośród setek tych którzy działali i tworzyli w epoce renesansu. Jednak nie tylko rzeźbiarze, malarze i uczeni brali udział w formowaniu okresu odrodzenia. Byli to również pisarze.

Do najbardziej znanych i utalentowanych należą poeci tacy jak Francesco Petrarca, autor Sonet do Laury i Dante Alighieri który napisał poemat Boska Komedia. Bardzo znanym i lubianym lekturą jest Don Kichot, autorstwa Cervantes Saavedra de Miguel, Hiszpana uważanego za twórcę nowożytnej powieści europejskiej.

Podsumowując, renesans była to epoka naprawdę ciekawa i pełna rozmaitych możliwości. To właśnie w tym okresie powstały najznakomienitsze dzieła światowej sztuki i literatury. Dzięki wszystkim tym którzy przyczynili się do rozwoju myśli humanistycznej i kształtowania kultury odrodzenia, nawet dziś artyści, poeci, uczeni, filozofowie i zwyczajni ludzie podziwiają i czerpią wzorce z twórczości renesansowych geniuszy.

Podoba się? Tak Nie
Polecane teksty:

Czas czytania: 4 minuty

Ciekawostki ze świata