profil

Porównaj barokowe i współczesne kanony piękna kobiecego. Odwołaj się do konkretnych przykładów z kultury masowej.

poleca 85% 726 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Kanon piękna kobiecego zmieniał się z daną epoką i modą. Mimo wszystko to epoka baroku przykuła największą uwagę swoimi ideałami kobiecego piękna, które we współczesności uważamy za obrzydliwe uwydatnienie naturalizmu.

Barokowe malarstwo, czyli wspaniałe płótna Rembrandta i Rubensa. Jednak to malarstwo Rubensa słynie z faktu, że jego płótna zapełniają obfite, wręcz "tłuste" postacie zmysłowych kobiet, będących ówczesnym ideałem piękna. Rubens w swojej twórczości skupił takie cechy epoki jak: wybujałość, żywiołowość, dynamikę, niepokój i zmysłowość. I najlepszym tego przykładem jest obraz „Trzy Gracje”. Owe panie z obrazu jak i inne z kanonu piękna barokowego stanowiłyby dziś przykład antyestetyzmu. I tak opisuje je Wisława Szymborska w swoim wierszu zatytułowanym „Kobiety Rubensa”: „córy baroku”, „rozdynione, nadmierne”, „tłuste dania miłosne”. A dla tych chudych nie ma miejsca na ekranie barokowego obrazu.

Współczesny ideał kobiecego piękna przeszedł sporą metamorfozę w porównaniu do epoki baroku. Dzisiaj ideał kreują modelki i światowej sławy gwizdy filmowe, jak i muzyczne, na przykład Angelina Jolie czy Doda. Na dodatek im więcej sławnych kobiet jest szczupłych tym bardziej uważa się, że idealna kobieta powinna mieć właśnie taka sylwetkę.

Powszechne stało się kryterium wymiarowe, czyli słynne „90-60-90”. I takie, a często się zdarza, że jeszcze chudsze są modelki "na światowych wybiegach", które przypominają anorektyczki. Na szczęście w porę zareagowano na ten stereotyp występowania na wybiegu modelek o anorektycznej sylwetce. Zabroniony on został we wrześniu w Madrycie. A w grudniu w Brazylii w reakcji na śmierć 18-letniej modelki Any Caroliny Reston, która zmarła w wyniku anoreksji, zapoczątkowano akcję domagania się zakazu pokazywania wychudzonych modelek.

Jak widać kanony barokowego i współczesnego piękna kobiecego różnią się między sobą diametralnie. Ale zadajmy sobie pytanie jaki powinien być w takim razie ideał kobiety, skoro wybujałość baroku, zarówno jak i wychudzone modelki nas obrzydzają?

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 1 minuta

Epoka
Gramatyka i formy wypowiedzi