profil

"Jądro Ciemności" Josepha Conrada.

drukuj
poleca 79% 321 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

Geneza utworu:
Jądro Ciemnosći miało być nowela, która w trakcie pisania 1899r. rozrosła sie do 3 odcinków publikowane w "BlackwoodS Magazine". Wykorzystał tu swoje wspomnienie z Konga Belgijskiego gdzie spodkało go rozczarowanie ludzmi i stosunki w państwie. Obserwował jak człowiek zdala od cywilizacji wraca do podstawowych instyktów.

Czas i miejjsce akcji:
Czas nei jest określony. Przedstawiane wydarzenia dzieja sie współcześnie do momentu napisania powiesci (ok.1890r./lat 90). Opowiadanie ramowe- akcja toczy sie na pokładzie statku zacumowanego na Tamizie. W opowiadaniu Marlowa nie wystepuja rzadne nazwy geograficzne ani osobowe. Conrad prezentuje nijako podróz poza granice czasowe poza realna rzeczywistosc.

Narracja:
Narratorem jest Marlow który opowiada o własnych przygodach cofa sie w przyszłość (retrospekcja)
Jego historia jest trudna do opowiedzenie. Bohater przypomina sobie mysłi. Jest narratorem subiektywnym wiec wszystko co mówi i widzi przedstawione jest z jego punktu widzenia. Wypowiada sie w pojedyńczej osobie.

Problematyka utwou:
W utworze możemy wyróżnić dwie podstawowe problematyki. Pierwsza z nich to problematyka: społeczno - plityczna która została ukazana w utworze jako zbrodnicza nieudolnosć i bezwzgledny egoizm w prowadzeniu dzieła cywilizowania Afryki. Głównie poprzez Marlowa I Kurtza. Utwór przenika krytyką dążeń imperialnych, podpoju zniewalania i mordowania ludnosc krajów kolonialnych w imie postepu i niesienia cywilizacji.
Druga problmatyka jest problematyka psychologiczna i moralna. Postac Marlowa w utworze ilustruje kontrastowe postawy moralne gdzie Bóg praca i obowiazki wobec świata i innych maja znaczace miejesce, natomiast postać Kurtza do czego moze doprowadzić odżucenie norm i zasad moralnych i tycznych.


Polecasz? Tak Nie
W słownikach:
Komentarze (1) Brak komentarzy
23.9.2008 (17:02)

sporo bledow

Teksty kultury