profil

Współczesny rycerz - jak go sobie wyobrażasz

poleca 85% 169 głosów

Treść Grafika Filmy
Komentarze
Średniowieczny rycerz Średniowieczny rycerz Średniowieczny rycerz

Każda epoka posiadała swojego idealnego bohatera.
Taka postać stawała się głównym tematem wielu dzieł artystycznych, a także stanowiła niedościgniony wzorzec do naśladowania dla młodych ludzi.

W średniowieczu bohaterem idealnym był rycerz szczycący się wieloma cnotami. Charakteryzowały go przede wszystkim miłość do ojczyzny, głęboka wiara w Boga oraz posłuszeństwo i wierność wobec władcy. Bardzo ważną rolę odgrywała również sława (każdy wojownik pragnął ją zdobyć), a także honor .Taki człowiek musiał być odważny , mężny ,zawsze gotowy bronić swojego kraju. Nie mógł on nigdy okazywać słabości . Występował w obronie damy swojego serca , a także innych słabszych ludzi. Walczył z poganami, którzy zagrażali jego wierze.

Najbardziej znanym przykładem takiego rycerza był francuski hrabia Roland .On właśnie spełniał wszystkie wymogi ideału .

W dzisiejszych czasach jednak przy ocenie wartości człowieka stosujemy inne kryteria. Średniowieczny bohater nie byłby już wzorem cnót i zasad , ale postacią wzbudzającą wiele moralnych wątpliwości.

W obecnym latach postacią godną podziwu jest np. Strażnik Teksasu.
Nasz bohater to przystojny, wysoki , dobrze zbudowany mężczyzna. Będąc w towarzystwie zachowują się jak dżentelmen . Posiada duże poczucie humoru .Jest osobą bardzo lubianą ale skromną . Nie chełpi się swoimi czynami. Uważa się za człowieka zwykłego , niczym nie różniącego się od innych.

Używa przemocy tylko w skrajnych sytuacjach . Szuka innych sposobów rozwiązywania problemów i zwalczania zła.
Umie radzić sobie w każdych okolicznościach. Zawsze znajduje jakieś rozwiązanie. Podejmując różnego rodzaju decyzje nie kieruje się własnym dobrem ale dobrem ogółu.

Jego honor nie jest dla niego najważniejszy .
Umie przegrywać i ponosić porażki . Chwilowe niepowodzenia nie przynoszą bohaterowi ujmy .Nigdy nie kłamie .
Stara się pomagać ludziom , bronić ich. Szanuje ich bez względu na ich stan majątkowy , czy na religię, którą wyznają. Nie ma uprzedzeń rasowych. Każdy może na nim polegać.

Potrafi wybaczać. Walcząc ze złem używa tylko niezbędnych środków . Nie jest mściwy.
Kocha przyrodę , chroni ją przed dewastacją .
Osoba która posiada te wszystkie cechy jest dla mnie ideałem –takim współczesnym rycerzem . Budzi mój podziw i szacunek.

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty

Ciekawostki ze świata
Teksty kultury