profil

Igrzyska Olimpijskie - dawniej i dziś

poleca 82% 2066 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Igrzyska Olimpijskie kiedyś


Grecy cenili sobie współzawodnictwo, dlatego organizowali Igrzyska Olimpijskie ku czci rożnych Bogów, igrzyska odbywały się co 4 lata i trwały 5 dni.

Zawodnicy przybywali na Igrzyska wiele dni wcześniej żeby przygotować się do startu, Igrzyska były tak wielkim wydarzeniem, że na czas ich trwania przerywano wojny, aby żołnierze mogli wziąć udział w zawodach, a widzowie bezpiecznie dotrzeć na miejsce.

W pierwszym dniu zawodów zawodnicy uczestniczyli w obrzędach ku czci Boga Zeusa, i ku jego czci

zapalano specjalny znicz w świętym gaju oliwnym w Olimpie.

Drugi dzień był poświęcony na zmagania sportowe młodzieży od 14 do 17 lat.

W trzecim i czwartym dniu rozpoczynały się właściwie igrzyska. Brali w nich udział młodzi mężczyźni powyżej 17-ego roku życia. Początkowo konkurencją olimpijską był tylko bieg na około 200 metrów. Z czasem doszły jeszcze cztery pozostałe konkurencje tworząc razem pięciobój (bieg na 200m, rzut dyskiem, zapasy, skok w dal oraz rzut oszczepem),były także wyścigi rydwanów, ale w tym uczestniczyli tylko najbogatsi.

Ostatniego dnia igrzysk nagradzano zwycięzców poszczególnych konkurencji, lecz liczyło się tylko pierwsze miejsce otrzymywali oni wieńce z gałązek drzewa oliwnego.

Igrzyska Olimpijskie dziś


Dzisiejsze igrzyska odbywają się co 4 lata i trwają dwa do trzech tygodni. Dzielą się na Letnie i Zimowe. Przed olimpiadą z Olimpu wyrusza pochodnia, która przekazywana jest kolejnym członka sztafety, na koniec ogień z pochodni przybywa do miasta-gospodarza igrzysk, gdzie w trakcie ceremonii jest podpalany znicz olimpijski.

Igrzyska rozpoczynają się od powitania przez prezydenta MKOl i przewodniczącego Komitetu Organizacyjnego Igrzysk szefa państwa. Grany jest hymn narodowy kraju, w którym odbywają się igrzyska.

Dziś nagradzani są trzej najlepsi sportowcy z danej konkurencji. Trójka ta otrzymuje medale (1 miejsce - złoty, 2 miejsce - srebrny, 3 miejsce - brązowy) oprócz tego dostają również honoraria i wiążącą się ze zwycięstwem sławę.

Dyscypliny występujące w Olimpiadzie letniej to: badminton, koszykówka, boks, gimnastyka, lekkoatletyka, pięciobój nowoczesny i wiele wiele innych.
W Olimpiadzie zimowej występują takie dyscypliny: biathlon, bobsleje, curling, hokej, łyżwiarstwo i tak dalej. W olimpiadzie biorą udział wszystkie kraje wystawiają do

Porównanie Igrzysk OlimpijskichPorównanie Igrzysk Olimpijskich

1. Igrzyska odbywały się ku czci Bogów

1. Igrzyska odbywają się tylko dla współzawodnictwa.

2. Igrzyska były tylko czerwcu i lipcu

2. Igrzyska dzielą się na Zimowe i na Letnie

3. Medale dostawały tylko osoby które zdobyły 1 miejsce

3. Medale dostają osoby za 1,2,3 miejsce

4. Uczestniczyli młodzi oraz dorośli, tylko mężczyźni pochodzenia Greckiego

4. W olimpiadzie uczestniczą tylko dorośli

zarówno kobiety jak i mężczyźni różnych narodowości

5. Igrzyska trwały 5 dni

5. Igrzyska trwają 2,3 tygodnie

6. Początkowo był tylko bieg na 200 m, z czasem doszły jeszcze cztery konkurencje.

6. Jest wiele różnych dyscyplin sportowych.

7. Walczyli wyłącznie o zwycięstwo

7. Dzisiaj nastawiamy się na walkę o jeden medal, za sukces uznajemy dalsze miejsca.

8. Uczestnicy igrzysk występowali nago

8. Ubrani są w kostiumy.


Znaczenie igrzysk


Znaczenie igrzysk w tamtych czasach, nie różni się zbyt wiele od teraźniejszego Ludzie mieli kilkudniową rozrywkę, mogli podziwiać wysportowanych i szczęśliwych młodzieńców (w Grecji wierzono, że szczęście ludzkie w dużej mierze zależne jest od dobrej kondycji fizycznej). Dziś jest podobnie, publiczność czerpie przyjemność z podziwiania oglądanych przez siebie zmagań sportowców. Myślę, że po upływie tylu lat zmiany, jakie nastąpiły są dość widoczne i całkiem korzystne dla ludzi rywalizujących w teraźniejszości.

Podoba się? Tak Nie
Komentarze (13) Brak komentarzy
15.11.2011 (14:17)

przydaje się jest bardzo fajny supcio

dzięki za pomoc!!!!!!! :)

18.3.2011 (13:05)

Zarąbisty tekst warto przeczytać

5.12.2009 (14:55)

super tekst!!!