profil

Charakterystyka Makbeta z cytatami.

drukuj
poleca 84% 740 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

Makbet to jedna z głównych postaci dramatu o tym samym tytule. Został on ukazany w dwóch, całkiem różnych osobach- dobrej i złej. Zmiana jego poglądów została zmieniona tylko przez jeden mały szczegół- przepowiednia, to go zmusiło do myślenia, jak i szaleństwa.
Makbet-rycerz jeszcze przed przemianą i manipulacją żony, która powoływała się m.in. na wierność wcześniej postawionym sobie warunków (że Makbet pozbędzie się przeszkód na drodze do chwały i sławy), został ukazany jako mężny, co możemy wywnioskować ze słów Rossa: "a kiedy słuchał, jak mężnie walczyłeś z rebelią, podziw z pochwałą zaczęły bój toczyć". Jest również dzielny i odważny, cyt. słowa Kapitana: "Gdyż dzielny Makbecie" oraz samego Duncana: "Dzielny kuzynie!". Został też ukazany jako nieugięty wódz, co sugeruje porównanie go do lwa i orła, cieszy się także opinią honorowego rycerza i "godnego szlachcica". Lady Makbet charakteryzuje go jako dobrego, łagodnego: "zbyt wiele płynie w niej [naturze] mleka ludzkiej łagodności" oraz ambitnego (jeszcze w ten dobry sposób): "nie brak ci nawet ambicji".
Druga natura Makbeta jest zła i okrutna- zostaje on mordercą. Targają nim złe ambicje, co jest drogą do śmierci; jest żądny władzy, nie dostrzega dobrych wartości, a jest to wyraźnie ukazane wtedy, gdy jest już zaślepiony przepowiednią czarownic i dąży tylko do wypełnienia się przepowiedni. Jest zbyt pewny siebie, co doprowadza go do szaleństwa. Gdy zabija dziecko (sama myśl o tym wydaje się podła), widzimy Makbeta jako bezwzględnego i okrutnego. Nie kontroluje konsekwencji swych czynów.
Makbet pozostaje taki już do samej śmierci, pewny, że przepowiednie są dobre i prowadzą do szczęścia.

Nie musi się Wam podobać, przygotowywałam to do odp. ustnej z polskiego i podobną "tworzyliśmy" na lekcji, proszę o szczere komentarze dot. charakterystyki :)


Polecasz? Tak Nie
Komentarze (7) Brak komentarzy
6.10.2011 (17:35)

powinna mieć ok. 50 zdań : D

9.5.2011 (20:05)

Jak dla mnie kozak
Na odpowiedz z polaka akurat.

27.4.2011 (20:13)

mnie sie wydaje ze dosc za malo na charakterystyke owej postaci.

Teksty kultury