profil

Stosunki polsko żydowskie - co je kształtuje?

poleca 89% 102 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

W polskiej świadomości stosunki polsko żydowskie są dziedzina najbardziej obciążona stereotypami. Żydzi w Polsce zaczeli sie osiedlać już w XIII w. Stulecia wzajemnego obcowania dwóch narodów wytworzyły wśród Polaków wiele wizerunków Żyda, niestety często negatywnych. Niechęć wzbudzały zajęcia Żydów, takie jak kupiectwo, rzemiosło, które dawał im możliwość szybkiego bogacenia się, co było przyjmowane z wrogością i zazdrością w społeczeństwie.
W Rzeczpospolitej szlacheckiej pojawia sie sojusz polityczny między Żydami jako mniejszością religijną a szlachtą jako dominująca politycznie.Byli tez chłopi. Żydzi znajdowali sie miedzy chłopami a panami. To właśnie panowie posługiwali się Żydami do wykorzystywania chłopów. I dlatego bunty chłopskie, które właściwie powinny być skierowane przeciwko panom,skupiały się na Żydach.
W czasie Ii wojny światowej polscy nacjonaliści ratowali Żydów.I mimo tego, niektóre środowiska zarzucają polakom udział w holocauście. Odpowiedzią na te oskarżenia są antyżydowskie uprzedzenia .
Literatura polska dość wiernie ukazuje obraz Żyda i obciąża go stereotypami. Naród Izraela wyróżniał się obyczajami, kulturą, a jak wiadomo to, co sie wyróżnia jednocześnie drażni. Pisarze polscy starali się w większości przekonać społeczeństwo do współpracy, przez którą zawsze więcej sie osiąga, zamiast odrzucania i wrogości.
Czy stosunki polsko- żydowskie będą albo też mogą być normalne? Powinniśmy zapytać czy możliwe jest przezwyciężenie traumy, która obu naszym narodom nie pozwala wyjść [poza negatywny stereotyp sprowadzający sie często do wzajemnych oskarżeń. Czy istnieje obecnie dialog polsko -żydowski? Tak, wprawdzie jego fundamentem są zazwyczaj kwestie polityczne, to można również zauważyć inne pozytywne gesty np. zapraszanie na wspólne spotkania. Polacy dbają o dobre przyjmowanie żydowskich gości, zainteresowanie i znaczne mniejsze przejawy antysemityzmu.
Myślę, że stereotyp można przezwyciężyć, a to podstawowy warunek aby nawiązać wspólny dialog.

Podoba się? Tak Nie
Sprawdzone hasła:

Czas czytania: 1 minuta