profil

Wartość uczęszczania na zajęcia lekcyjne

poleca 85% 109 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Koleżanki i koledzy!

Na dzisiejszym zebraniu chciałabym poruszyć istotny dla nas temat. Każdy z nas zastanawia się czasem czy szkoła nam cos daje, czy tylko chodzimy do niej, bo tak wypada? Czy warto męczyć się, siedzieć po nocach nad lekcjami i nie wysypiać się?
Zapewne spora większość tu zgromadzonych uważa, że szkoła jest niepotrzebna, że to miejsce męki młodych ludzi, ludzi pełnych ekspresji, kreatywnych i nad wymiar inteligentnych. Nawet ci ambitni, którzy wierzą, że szkoła jest potrzebna, mają chwilę zwątpienia. Natomiast prawda jest okrutna i nie taka jak byście chcieli.
W latach młodzieńczej ekspresji uczymy się systemu wartości, kształtujemy swoje wyobrażenia, co do autorytetów i ideałów. Ideałów i autorytetów których tak naprawdę nie ma. Smutne, ale prawdziwe. Uczymy się postrzegania i odróżniania „sprawiedliwych”, uczymy się podejmować decyzje. W murach zimnego więzienia zawiązujemy przyjaźnie, zdobywamy wiedzę o drugim człowieku i o sobie samym. Miło spędzone chwile przerwy spędzamy na frywolnym nudzeniu się, miłej i nie zawsze potrzebnej rozmowie. Marzenia, tym tu żyjemy. Żyjemy jeszcze tlącą się iskrą nadziei. Nadziei na wyrozumiałość, współczucie zrozumienie i niestety coraz częściej na litość. Żyjemy marzeniem przetrwania – próżnego otrzymania „piątki za życie”. Stoimy w miejscu, czekamy. Czekamy na miłosierny dzwon i słowa „do widzenia”. Tak nie wiele potrzeba człowiekowi do szczęścia, do samo spełnienia, dlaczego więc nie znajduje w tym budynku chwilowej przystani spokoju? Dlaczego nie jest w stanie poradzić sobie z bólem żołądka?
Kiedy byliście w podstawówce chodziliście do szkoły po to, żeby jak będziecie dorośli mieć dobrą pracę. W kolejnych latach, latach gimnazjum uczęszczaliście tam po to żeby jak dorośniecie pracować w wymarzonym zawodzie. Ameryki nie odkryłam jest to raczej odwieczna prawda, którą uczeń realizuje w miarę swych możliwości i chęci.
Więc co można mieć z chodzenia do szkoły, oprócz nerwów i straconych nadziei? Dobre noty ze szkoły pozwolą Wam dalej kształcić się w wybranym kierunku, pójść na wybrane studia bez większych utrudnień. A gdy nadal będziecie przykładać się do nauki to w przyszłości będziecie mieli możliwość osiągnięcia sukcesów. Natomiast jeśli wasze ambicje nie sięgają aż tak daleko, i chcielibyście być zwykłym pracownikiem, to dzięki wiedzy wyniesionej ze szkoły i używania jej w trakcie pracy macie pewność, że zostaniecie zwolnieni jako ostatni pracownicy.
Każdy człowiek ma swoje plany i marzenia a do ich spełnienia jest potrzebna wiedza, którą zdobywamy w szkole. Dążcie do spełnienia waszych marzeń! Nie zaprzepaśćcie tego! Szkoła uczy nas funkcjonowania w grupie, gdyż od najmłodszych lat spotykamy się z rówieśnikami i musimy z nimi dojść do porozumienia.
Uczęszczanie na lekcje uczy nas odpowiedzialności, która przyda nam się w przyszłej pracy. W szkole uczymy się jak wyrażać swoje opinie i w razie potrzeby bronić ich. Szkoła zmusza nas do walki o nas samych, o nasze poglądy, marzenia. Wiele razy spotykamy się w niej z decyzjami, których nie popieramy, uważamy za niesprawiedliwe. Mimo, że szkoła wprowadza nam liczne rygory i ograniczenia, to stosując się do nich, możemy nadal pozostać sobą.
Ale przecież szkoła to nie tylko nauka! Jest to okres naszego życia w którym poznajemy nowych ludzi, nawiązujemy przyjaźnie, zakochujemy się. Po długiej przerwie w szkole, wracamy do niej chcąc spotkać znajomych, zwierzyć się, posłuchać opowieści innych.
A jeżeli dobrze trafimy, to może spotkamy nauczycieli, którzy staną się dla nas autorytetami i pokażą nam jak żyć
Szkoła powoduje że długowłosa blondynka, nie będzie traktowana jak pustogłowa idiotka, którą pewnie była by gdyby do szkoły nie trafiła. Wysportowani chłopcy, którzy w wielu przypadkach traktowani są jak niezbyt inteligentna kupa mięśni, po ukończeniu szkoły mogą wykazać się swoją wiedzą – nie tylko wyglądem, który z czasem i tak przemija.
Szkoła poza tym daje nam poznać smak rywalizacji, poprzez liczne konkursy, uczy cierpliwości, kiedy trzeba czekać dwa tygodnie na wyniki testu z chemii, pokory, kiedy po ujrzeniu wyników owego testu widzimy ocenę słabszą od oczekiwanej, wytrwałości, kiedy trzeba się przyłożyć do nauki, bo „już za rok matura”.
Natomiast, jeżeli nie będziecie chodzić do szkoły, a jedynie pozorować na liście obecności to co zyskacie? Możecie zyskać jeszcze jeden rok w klasie z osobami młodszymi, które będą widziały w was tępaków. Wybór należy do was, od was zależy co chcecie zrobić ze swoim życiem, czy w przyszłości będziecie mieli dobrą pracę, czy będziecie bezrobotnymi utrzymankami rodziców.
Szkoła powinna pokazywać nam różnie możliwości i drogi, ale którą z nich wybierzemy i tak zdecydujemy sami.

Podoba się? Tak Nie
Sprawdzone hasła:

Czas czytania: 4 minuty

Ciekawostki ze świata