profil

Tabu

poleca 58% 14 głosów

rzecz. n, nieodm.

  1. czynność, przedmiot, człowiek lub zwierzę zakazane przez daną kulturę, jej obyczajowość lub/i religię.
  2. (przen.) sprawa, której nikt nie chce lub nie może poruszać z uwagi na brak przyzwolenia społecznego, obyczajowość, kulturę lub zakaz obowiązujący w konkretnych okolicznościach.

 

(w zn. 1.) Ludy prymitywne miały wiele różnych tabu, których naruszenie mogło w wierzeniach krajowców ściągnąć nieszczęście na tego, kto tabu złamał. W takich społecznościach tabu było rozwiniętym systemem zakazów, dotyczącym np. zabijania określonych zwierząt, uczęszczania w określone miejsca, stykania się z pewnymi osobami itp.

(w zn. 2.) Minister sprawiedliwości zapowiedział, że powiązania polityków i zorganizowanej przestępczości przestaną być tematem tabu, a osoby podejrzane o takie kontakty nie będą mogły się czuć bezpiecznie.

 

KOMENTARZ
Choć pojęcie tabu zostało zapożyczone od kultur prymitywnych, gdzie zaobserwowano zachowania objęte zakazami, można przyjąć, że tabu stoi u źródeł całej ludzkiej społeczności, ponieważ takie tabu, jak zakaz zabijania, umożliwiło przetrwanie gatunku ludzkiego.
Pokrewny czas. tabuizacja oznacza stosowanie tabu, czyli obejmowanie zakazem jakiś sfer, np. Psycholog powiedział, że w związku z silną tabuizacją życia rodzinnego w naszej kulturze ofiary przemocy domowej rzadko zgłaszają swoje problemy.

Źródło Tabu (tapu – święte) jest słowem Polinezyjczyków z wysp Tonga (Australia). Po raz pierwszy w języku angielskim (taboo) użył go odkrywca, podróżnik i naukowiec James Cook w 1771 r., opisując zachowania ludów polinezyjskich. Słowo to zadomowiło się w wielu językach.

Podoba się? Tak Nie
Więcej informacji:

Materiał opracowany przez eksperta

Czas czytania: 1 minuta

Spis treści
  • Tabu