profil

Refleksje po przeczytaniu "Ferdydurke".

poleca 85% 104 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Praca kontrolna z języka polskiego semestr VI, rok szkolny 2005/06
\"Przedstaw swoje refleksje po lekturze wybranego dzieła\"

\"Ferdydurke\" była czymś oczywistym i koniecznym . Nie książka wydumaną, tylko utworem do którego pisarz dorósł w swych przemyśleniach i doświadczeniach, utworem , który okazał się kamieniem węgielnym dla całej tej twórczości .Ferdydurke to była Biblia koncepcji życiowych i literackich, jakim pozostał wierny do końca.
Bohaterem jest trzydziesto letni Józio, pewnego dnia budzi sie nad ranem i trwając jakby dziwnym letargu uświadamia sobie cała bezwolność. W pokoju niczym duch pojawia się profesor Pimko. Belfer niejako zmusza Gombrowicza do przyjęcia \"gęby\" ucznia i porywa go do szkoły. Grono pedagogiczne w niej pracujące okazuje się starannie dobrane. Lekcje okazują sie nudne oraz prawdziwą czarna magią. Doskonaląc swój plan profesor Pimko załatwia stancje w domu Młodziaków . Domu mieszczańskim, gdzie przyjmują pozę nowoczesnych. Józio z miejsca zostaje uznany za \"zblazowanego młodego starca\". Przedstawiona zostaje mu Zuta, wysportowana, nowoczesna pensjonarka, córka Młodziaków. Chłopak neutralnie musi się w niej zakochać i w ten sposób zostaje uwięziony w swej \"gębie\" ucznia i nastolatka. Aby się wyzwolić, musi doprowadzic do odrzucenia przez Zutę. Pisze więc w jej imieniu listy obiecujące erotyczna randkę do Pimki i jej rówieśnika Kopyrdy. W nocy dochodzi do zetknięcia się dwóch amantów. Sytuacja wymyka się z pod kontroli, spotyka się dwóch kochanków na raz, powstaje zamieszanie, z którego Józio ucieka wyzwolony. Wpada na Miętusa i wyrusza z nim na wieś w poszukiwaniu parobka. W końcu wpadają w tarapaty i z rąk chłopów cudem wyzwala ich ciotka.W dworku wujostwa Hurleckich Józio zostaje wzięty pod kolejny pantofel, przyjmuje \"gębę\" panicza. Miętus odkrywa postać lokajczyka Walka i brata się z parobkiem, traci wszelkie poczucie dystansu między sobą a nim wywołuje kolejny skandal. Znowu dochodzi do bijatyki. Józio by jakoś wyjść z opresji ucieka wraz z Zosią, córką gospodarza, kiedy wydaje się że jest już wolny. Zosia sugeruje mu, że ją porwał i że się kochają. Bohater poddaje się konwencji. Przyjmuje \"gębę\" kochanka, romantycznego porywacza. Rozumie że jedynym skutkiem ucieczki od \"gęby\", jest przyjęcie nastepnej.
Konwencja utworu podobała mi się z tego powodu, że jest w niej duzo prawdy życiowej. Charakterystyka utworu jest nawiązaniem do szkolnych przezyć trzydziestoletniego bohatera, którego wtrącono na powrót do szkoły, jest metaforą stosunku człowieka do piramidy dorobku wieków: wiedza ta jest nie przysfajalna dla jednostki, wpędza ją w kompleks niższości i nieautentyczności, każe w myśl społecznych nakazów, udawać dojrzałosc i ukrywać skrzetnie ignoracje .Józio, który, jak wiekszość Gombrowiczowskich bohaterów, jest buntownikiem przeciw tradycyjnym ładom, dąży do tego,by zdekomponowac każdy z porządków, w ktore trafia. W każdym zetknięciu z człowiekiem moze zyskać \"gębę\" czyli maskę nałożona przez innych ludzi , podobnie kontakty miedzy ludzkie spowodują jego \"upupienie\" będzie traktowany jak małe dziecko, poniżej swojej intelektualnej wartości.

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty

Ciekawostki ze świata
Teksty kultury