profil

Którego bohatera literatury antycznej cenisz najbardziej?

poleca 85% 358 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

Literatura antyczna obfituje w bohaterów, zarówno negatywnych jak i pozytywnych. Większość z nich posiada wyraziste cechy charakteru spotykane także u współczesnych ludzi. I właśnie ten uniwersalizm powoduje, że czasem zastanawiamy się nad tym, czy jest jakiś bohater, którego szczególnie podziwiamy, który jest nam bliski. Ja najbardziej cenię Prometeusza.
Był on tytanem. Według mitologii greckiej stworzył z ognia ludzi. Byli oni jednak zbyt słabi, by podjąć trudy życia, dlatego Prometeusz jeszcze raz wykradł ogień z Olimpu i podarował go ludziom. Ten czyn rozgniewał bogów, którzy postanowili ukarać nieposłusznego tytana. Prometeusz został przywiązany do skały Kaukazu, gdzie codziennie przylatywał sęp (według innych przekazów orzeł), który wyjadał mu odrastającą w nocy wątrobę.
Bohater był butownikiem. Kwestionował istniejący ład, sprzeciwił się bogom. Wiedział, że ludzie potrzebują jego pomocy i nie wahał się udzielić jej im, mimo że wiedział, iż jest to zabronione.
Potrafił się poświęić, był altruistą. Czuł się odpowiedzialny za ludzkość, którą stworzył. Nie zostawił jej na pastwę losu, przeciwnie, zdobył się na kradzież ognia, by pomóc im przetrwać. Nie obawiał się konsekwencji, gniewu Zeusa. To ludzie byli dla niego najważniejsi.
Prometeusz był tytanem, a więc miał boskie pochodzenie, jednak paradoksalnie cierpiał bardziej niż ludzie. jedyna różnica polegała na tym, że bohater sam się skazał na taki los. Jednak jego ból był bólem w imię dobra człowieka.
Jeśli weźmiemy od uwagę sam akt stworzenia ludzi, uświadomimy sobie, że Prometeusz jest tu kimś w rodzaju prawodawcy i nauczyciela. Można go więc przyrównać do stwórcy, który nie tylko tworzy, ale także opiekuje się i dba o to, co stworzył.
Bohatera przyrównuje się czasem do Chrystusa. Jest to prawidłowe ze względu na wartości przez nich wyznawane - bezgraniczną miłość do ludzi, element poświęcenia się dla dobra ludzkości. Jednak należy pamiętać, że Chrystus był wykonawcą woli boskiej, tytan natomiast sprzeciwił się jej.
Prometeusz był niewątpliwie wielkim dobroczyńcą ludzkości, buntownikiem poświecającym się dla dobra innych. O popularności tego bohatera świadczy też fakt występowania jego imienia w związkach frazeologicznych. Uważam, że Prometeusz jak najbardziej zasłużył na miano pozytywnej postaci, gdyż swoją postawą udowodnił, iż największą wartością było dla niego dobro innych, a nie jego samego.

Podoba się? Tak Nie
Sprawdzone hasła:
Komentarze (1) Brak komentarzy
13.12.2009 (01:46)

Ładnie napisane

Teksty kultury