profil

Osiągnięcia dalekiego i bliskiego wschodu

poleca 85% 458 głosów

Treść Grafika Filmy
Komentarze
Sumerowie Sumerowie

Osiągnięcia dalekiego i bliskiego wschodu:


Egipt – powstały hieroglify (hieratyczne, demotyczne), budowano piramidy w tym schodowe. Rozwinęło się rzemieślnictwo takie jak tkactwo, złotnictwo, potrafiono wytopić szkło, garncarstwo, meblarstwo. Udoskonalili płóg, modernizacja nawadniania ziem (stosowanie żurawia), warzenie piwa.

Mezopotania – posługiwano się pismem klinowym powstał najstarszy kodeks starożytności – kodeks Hamusabiego, rozwinęło się rzemiosło takie jak garncarstwo – naczynia z gliny, tkactwo, budowano domy z cegieł. W rolnictwie powstał system nawadniający, udoskonalono narzędzia rolnicze powstał system miar i wag.

Indie – pismo glify, powstała kamasutra. Rozwinęło się malarstwo, rzeźbiarstwo. Są ślady, że budowano porty. Udoskonalono narzędzia rolnicze, maszyny.

Chiny – bardzo bogata literatura, lecz ze względu na pismo mało dostępna dla Europejczyków. Przeważają teksty o administracji i piktogramy malowane pędzelkami na papierze.
Rozwój rzemiosła artystycznego – brązownictwo malarstwo na jedwabiu. Powstał mór chiński, który chronił granice imperium. Produkowano porcelanę, papier, robiono różne przedmioty z laki (żywica), rozwinęło się również sadownictwo i rolnictwo (ryż).

Podoba się? Tak Nie
Sprawdzone hasła: