profil

Makbet zbrodniarz czy ofiara zbrodni?

poleca 85% 177 głosów

Treść Grafika Filmy
Komentarze
William Szekspir Makbet opracowanie Makbet opracowanie

Makbet – główny bohater powieści Williama Szekspira jest wodzem wojsk szkockich, wasalem a jednocześnie krewnym króla Szkocji-Dunkana.Makbet w utworze przedstawiony jest jako postać niezwykle szlachetna, mężna i odważna. Jednak te cechy osobowości można bohaterowi przyznac jedynie na poczatku histori. Z biegiem czasu i wydarzeń, postac ta zmienia sie zaskakująco. Ze świecącego przykładem i godnego podziwu rycerza,staje się prymitywnym zbrodniarzem. Prymitywnym dlatego, że dązy do celu jakim jest władza nie bacząc na konsekwencje swych czynów i nie zwarzając na uczucia i opinie innych. Ta przemiana bohatera zachodzi pod wplywem najokrutniejszego z czynow jaki może popelnic czlowiek – mianowicie z zabojstwa. I tu rodzi się pytanie czy Makbet jest prawdziwym zbrodniarzem dzialajacym bez skrupułów czy może jest on ofiarą zbrodni.
Po zwycięskiej bitwie, Makbet wraz ze swym przyjacielem Bankiem wracają do domu. Nagle ukazują im się trzy Czarownice, które Przepowiadają Bankowi, że będzie ojcem dynastii królewskiej, a Makbetowi, że będzie królem Szkocji i że stanie się tanem Kawdoru. Druga wróżba wypełniła się już wcześniej, gdyż po wygranej bitwie król Dunkan, mianował go tanem zdobytych na wojnie ziem. Ta spełniona przepowiednia sprawiła, że bohater uwierzył w drugą zapowiedź Czarownic. W jego psychice zaszła zmiana. Zaczął myśleć o władzy gdyz wróżba pobudziła jego ambicję. Makbet stał się ofiarą przepowiedni, która zwyciężyła nad rozumem i wraz z ambicją popchnęła go do zbrodni. Po powrocie Makbet o wszystkim powiadamia swa zone, która od razu przedstawia mu swoja wizje przyszlosci. Lady Makbet zna swego męża i wie, że bez jej pomocy nie osiągnie on tego, co jest jego „przeznaczeniem”. Sugeruje mu zabicie króla i przedstawia to jako jedyny sposob przejecia władzy. Kobieta zapewnia go, że nie będzie on posadzany o zbrodnie z racji tego, że król bezgranicznie mu ufa. Makbet miał jedynie wykonać to, co zaplanowała jego pozbawiona skrupułów, żądna władzy żona. Pod wpływem jej nacisku i zapewnien, że przyniesie to tylko pozytywne skutki - zgodził się. Jednak po zabójstwie króla Makbet czuje się winny. Bohater przeżywa swój czyn, co w rezultacie odbija się na jego psychice i prowadzi do kolejnych zbrodni. Makbet jest ofiarą planu uknutego przez wlasna zone, która nie uprzedziła go o następstwach zbrodni odbijajacych się na jego psychice, które całkowicie zmienią jego charakter. Jdenak jakby nie patrzec Makbet był człowiekiem dorosłym. Bohater dobrze zdaje sobie sprawę z tego, że każdy musi ponieść karę za złe uczynki.Zabija on z premedytacją swego władcę, krewnego i gościa. Tak nie postępuje osoba, która jest ofiarą , lecz wyrafinowany zabójca, dla którego morderstwo jest najprostszym sposobem na osiągnięcie zamierzonego celu. Makbet nie zostal zmuszony do morderstwa.Sam postanowił zabić króla. Planował zbrodnię, dbał o szczegóły morderstwa, nie starał się przeciwstawić żonie, która jedynie zasugerowała to rozwiązanie. Od poczatku był on świadom konsekwencji swego czynu. Wiedział, że jeżeli zostanie przyłapany jego spisek z zona zostanie odkryty i odpowie za to konsekwencjami. Ostateczna rzecza, która popycha go do zabójstwa nie jest namowa żony, lecz chora ambicja i ślepa żądza władzy przeważająca nad rozumem i rozsądkiem.
W ostatecznosci Makbeta nie da się nazwac konkretnie zbrodniarzem czy ofiara. Przypadek ten jest trudny do rozwiklania. Z jednej strony można go okreslic jako zbrodniarza wywolujacego swymi czynami oburzenie i wstret ale jednoczesnie jako ofiare swej ambicji i niewolnika wlasnych zbrodni wzbudzajacych litosc w odbiorcach utworu.

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 3 minuty