profil

Co znaczy tytuł "Ziele na karterze"

poleca 85% 527 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

To co w tytule rzuca się od razu w oczy to z pewnością kontrast jaki jest zawarty w tych trzech słowach. Otóż ziele jest symbolem życia, przetrwania, egzystencji, natomiast krater ma złowrogi wydźwięk. Kojarzy się ze śmiercionośną lawą, która wypływając z wulkanu niszczy wszystko na swojej drodze. Warto również zauważyć iż wybuch wulkanu jest zazwyczaj niespodziewany i gwałtowny, co sprawia ze trudno się przed nim obronić.
Melchior Wańkowicz pod słowem ziele ukrywa swoje córki jako te zielone, żywe istoty, które rosną i rozwijają się i żyją w trudnych czasach, bo w okresie międzywojennym a później w czasie II wojny światowej. Można by się zastanowić dlaczego akurat ziele a nie róża, tulipan czy jakaś zupełnie inna rośliną? Otóż ziele jest to roślina uznawana zwykle za chwast. Rośnie niemal wszędzie, jest odporna na czynniki zewnętrzne, potrafi się przystosować do warunków i nie wymaga jakiejś specjalnej gleby i opieki. Jednak mimo to potrafi się głęboko zakorzenić i ciężko ją usunać.
Tak właśnie Wańkowicz zobrazował swoje córki, które wychował bardzo mądrze. Jego latorosle umiały sie znaleźć w każdej sytuacji, umiały zrobić wszystko. Były wychowane w duchu patriotycznym i zostaly uwrażliwone na piękno świata i krzywdę ludzką. Obydwie dorósłszy niejako "zakorzeniły" się w wybranym miejscu i tam pozostały efektywnie i szlachetnie wypełniając dni.
To właśnie ziele rosnąc na kraterze wydarzeń wojennych i niepewnego jutra musiało bardzo starać sie przetrwać ten trudny czas. Musiało okazać się silne i wytrwałe i takie właśnie było

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 1 minuta

Ciekawostki ze świata
Teksty kultury