profil

Najzabawniejsze zwierzę świata

poleca 85% 158 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Wydra
Podczas jednego nurkowania wydra potrafi upolować kilka zwierząt naraz.
Wydry to niezwykle żywe, sympatyczne zwierzęta, doskonale przystosowane do życia w środowisku wodnym. Mimo że są ssakami, świetnie pływają i nurkują. Ich miękkie, grube futro zapewnia im ochronę przed zimnem i wilgocią. Jest to niezwykle ważne, ponieważ wydry nie mają pod skórą grubej warstwy tłuszczu, chroniącego ciała innych morskich ssaków przed zimną wodą.

Wydry rzeczne zamieszkują nory kopane w brzegach rzek. Ich morskich kuzynów można spotkać zwykle w pobliżu skalistych wybrzeży Kalifornii, zachodniej Alaski i Kamczatki.

Wydry są niezwykle wesołymi i towarzyskimi stworzeniami. Łatwo się oswajają, a wśród przyrodników mają opinię najzabawniejszych zwierząt świata. Dotyczy to także dorosłych osobników, co jest ewenementem w świecie zwierząt. Wielokrotnie obserwowano wydry, które, używając błotnej lub śniegowej ślizgawki, zjeżdżały ze stromego brzegu do wody. Te wesołe ssaki lubią się też bawić żółwiami błotnymi, turlając je po ziemi niczym kulki...

Wydry większość życia spędzają w wodzie. Na ląd wychodzą rzadko, głównie po to, aby urodzić młode lub gdy woda jest bardzo wzburzona. Zawsze jednak pozostają blisko brzegu. Żywią się głównie rybami, nie gardząc także małżami, krabami czy pisklętami ptaków wodnych. Od czasu do czasu zjadają także owoce i rośliny morskie.

Wydra morska jest jednym z nielicznych zwierząt zdolnych do posługiwania się narzędziami. Wraz ze znalezionym skorupiakiem zwykle podnosi z dna kamień, którego używa potem jako narzędzia do otwierania muszli. Wydra posługuje się kamieniami również przy odrywaniu małży przytwierdzonych do skał.

Wydra jest gatunkiem, któremu grozi wyginięcie; w Polsce podlega całkowitej ochronie.


Czy wiesz, że...

- Wydry morskie poświęcają kilka godzin dziennie na pielęgnację swojego futerka. Brudna sierść nie chroni bowiem przed zabójczym nieraz zimnem.

- Największe wydry morskie mogą ważyć nawet 30 kg.

- Wydra zjada w ciągu dnia jedną czwartą tego, co sama waży.

- Podczas polowań wydra może nurkować nawet na głębokość 60 metrów i pozostawać pod wodą przez kilka minut.

- W czasie snu wydry odwracają się na plecy i owijają wodorostami, aby nie zniosła ich woda.

- Wydra podczas jednego nurkowania potrafi upolować kilka zwierząt naraz. Trzyma je wtedy w fałdach skóry na piersi.

- Na powierzchni wody wydra pływa zwykle na grzbiecie, wykonując niewielkie ruchy ogonem. W tej pozycji zjada też schwytane zwierzęta.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty