profil

Diety człowieka

poleca 85% 376 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Diety człowieka

W przeciągu całego naszego życia właśnie przyjmowane pożywienie – bądź jego brak – determinuje w dużym stopniu, czy prawidłowo rozwijamy się fizycznie, czy nasze organizmy są w stanie funkcjonować i czy mamy dostateczną ilość energii do spełniania codziennych zadań
Dzięki laboratoryjnemu badaniu pokarmów możemy dzisiaj określić wartość kaloryczną naszej diety, czyli ilość zawartego w niej białka. Parametry te mają istotne znaczenie dla rozwoju i wzrostu naszego organizmu.
Ważną częścią zdrowej diety jest zdrowy rozsądek. Zdrowe odżywianie się nie musi oznaczać całkowitej rezygnacji ze słodyczy, ale nie mogą one zastąpić podstawowych, odżywczych posiłków. Można odżywiać się zarazem zdrowo i smacznie. Właściwie zestawione produkty w jadłospisie powinny dostarczyć nie tylko odpowiedniej ilości energii, ale także wszystkich niezbędnych składników odżywczych w odpowiednich proporcjach. Prawidłowy sposób odżywiania się, oparty na zasadach opracowanych naukowo, o ustalonym- zależnie od potrzeb-zarówno pod względem ilościowym, jak i zawartości energetycznej doborze składników, nosi nazwę diety zrównoważonej.
Zrównoważona dieta powinna składać się z białek, węglowodanów, tłuszczów, błonnika oraz pierwiastków śladowych i witamin we właściwych proporcjach-nie za dużo, nie za mało.
Dzieci potrzebują sporo białka, ponieważ rosną, i węglowodanów, które dostarczają im energii. Dorośli nie potrzebują tak wiele tych substancji. Dlatego człowiek dorosły powinien ograniczyć spożycie tłuszczów, a gdy to tylko możliwe, tłuszcze zwierzęce powinny być zastąpione tłuszczami roślinnymi. Należy wybierać świeże owoce i warzywa, chleb z pełnego przemiału i brązowy ryż. Orzechy i fasolę można jeść w dowolnych ilościach, mięso, mleko, ser i jaja w ilościach umiarkowanych, a cukierki, herbatniki, chrupki, frytki i hamburgery jadajmy tylko przy wyjątkowych okazjach.

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 1 minuta