profil

Wpływ diety na funkcjonowanie naszego układu pokarmowego.

poleca 86% 101 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Największym problemem współczesnej medycyny w krajach ekonomicznie rozwiniętych jest wielka epidemia chorób cywilizacyjnych. Rozszerzyła się ona stopniowo w latach powojennych, w miarę wzrostu dobrobytu i wynikających stąd zmian w modelu życia, spośród których odmienny od tradycyjnego sposób żywienia, zmniejszenie aktywności fizycznej, palenie papierosów i nadużywanie alkoholu, należą do najważniejszych
Aktualny stan wiedzy na temat związków pomiędzy dietą a chorobami przewlekłymi uzasadnił sformułowanie celów żywieniowych dla populacji, których uzyskanie pozwoli osiągnąć niskie ryzyko tych chorób. W odniesieniu do zwyczajów żywieniowych w Polsce cele te przedstawiają się następująco:
● znaczne zmniejszenie spożycia tłuszczu ogółem;
● ograniczenie spożycia tłuszczów powinno dotyczyć w szczególności tłuszczu nasyconego, to znaczy zawartego głównie w produktach spożywczych pochodzenia zwierzęcego;
● łagodne zwiększenie spożycia tłuszczów nienasyconych, to znaczy zawartych głównie w produktach spożywczych pochodzenia roślinnego;
● znaczne zmniejszenie spożycia cholesterolu;
● zwiększenie spożycia węglowodanów złożonych, tzn. zawartych w takich produktach jak zbożowe i ziemniaki;
● znaczne zwiększenie spożycia błonnika (zawartego w produktach zbożowych, warzywach i owocach);
● znaczne zmniejszenie spożycia cukru;
● bardzo znaczne zmniejszenie spożycia soli kuchennej;
Światowa Organizacja Zdrowia opracowała model spożycia żywności, w walce z szeregiem chorób wynikających z niewłaściwej diety. Nie ma produktu, który zawierałby wszystkie niezbędne składniki pokarmowe w dużych ilościach. Dlatego mało urozmaicone pożywienie może być przyczyną niedoboru niektórych składników pokarmowych. Jest to bardzo ważne, aby codziennie spożywać produkty zbożowe, mleczne, wysokobiałkowe, warzywa i owoce. Produkty spożywcze dzieli się na grupy:
● grupy główne:
1. zbożowe
2. warzywa
3. owoce
4. mleczne
5. mięsne i inne białkowe
● grupa dodatkowa:
1. łakocie
Produkty zbożowe mają znaczenie podstawowe w żywieniu człowieka. Grupa produktów zbożowych jest dobrym źródłem węglowodanów złożonych (energia), białka, witamin z grupy B, witaminy E, kwasu foliowego, żelaza, cynku, magnezu i błonnika. Codzienne spożywanie razowego pieczywa reguluje pracę przewodu pokarmowego, zapobiega zaparciom, chorobom uchyłków, żylakom odbytu oraz daje poczucie sytości i ułatwia utrzymanie należnej masy ciała. U otyłych częściej występują wysokie poziomy cholesterolu i trójglicerydów w surowicy, choroba wieńcowa, cukrzyca, kamica żółciowa, która jest wynikiem zbyt dużego stężenia cholesterolu w żółci co sprzyja powstawaniu kamieni. Dotyczy to w szczególności otyłości brzusznej. Dlatego utrzymanie masy ciała w granicach prawidłowych jest nieodzownym warunkiem profilaktyki wymienionych chorób.
Mleko jest najważniejszym źródłem wapnia. Dwie duże szklanki chudego mleka dziennie zapewniają wystarczającą ilość tego składnika. Mleko jest również dobrym źródłem wysokowartościowego białka i witaminy B2. Zaleca się spożywanie mleka chudego, bowiem tłuszcz mleczny i cholesterol, który znajduje się również w tłustych serach, sprzyja rozwojowi miażdżycy tętnic.
Dużo warzyw i owoców zapewnia organizmowi wystarczającą ilość witaminy C i beta karotenu, składników mineralnych i błonnika. Witaminom zawartym w warzywach i owocach, dzięki właściwościom antyoksydacyjnym, przypisuje się działanie przeciwmiażdżycowe i przeciwnowotworowe. Ponadto błonnik w nich zawarty nie tylko reguluje pracę przewodu pokarmowego i zapobiega zaparciom, ale także obniża stężenie cholesterolu w surowicy.
Ograniczenie spożycia tłuszczów zwierzęcych i produktów obfitujących w cholesterol jest nieodzownym warunkiem profilaktyki zawału serca. Tłuszcze zwierzęce podnoszą poziom cholesterolu w surowicy i zwiększają krzepliwość krwi.
Unikanie słodyczy, cukru chroni przed próchnicą. Cukier nie dostarcza żadnych niezbędnych składników odżywczych, a jako bogate źródło energii wypiera z organizmu produkty zawierające te składniki. Ponadto fruktoza zawarta w cukrze podnosi poziom trójglicerydów w surowicy, co jest szczególnie wyraźne u niektórych pacjentów z hipertrójglicerydemią.
Ograniczenie spożycia żywności solnej, wędzonej i marynowanej zmniejsza możliwość zachorowań na raka żołądka i przełyku.
Alkohol jest bogatym źródłem energii, nie zawiera żadnych składników pokarmowych, a u niektórych osób stanowi ryzyko nagłej marskości wątroby, raka przełyku oraz jamy ustnej i odbytnicy. Skutkiem czego może być śmierć.
Wpływ diety na funkcjonowanie naszego układu pokarmowego jest ogromny. Dlatego ważne jest co spożywamy każdego dnia. Nasz jadłospis powinien być urozmaicany, po to by składniki niezbędne do funkcjonowania układu pokarmowego były dostarczane codziennie, choćby w najmniejszych ilościach. Taki sposób odżywiania pozwoli nam żyć zdrowo i prawidłowo.

Podoba się? Tak Nie
Polecane teksty:

Czas czytania: 4 minuty