profil

Wolność jest istotną wartością w życiu człowieka.

poleca 85% 790 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

„Nic na świecie nie może zniszczyć w człowieku poczucia, że zrodzony został do wolności” (Silone Weil). Nie są to puste słowa, znaczą wiele dla nas wszystkich, bo jak to powiedział Kartezjusz: ”Wolność jest źródłem godności człowieka. Tylko ona stanowi podstawową racje szacunku dla samego siebie.” Wiemy, że zawsze tak nie było. Ludzie starali się innym zabrać to, co mają najcenniejsze wolność, prawo wyboru.
Prawdziwe założenia Ku Klux Klanu mówią o ochronie i zbawieniu dla białej rasy i niechęci do murzynów, a także Żydów. Według KKK są oni zagrożeniem dla czystej, nieskalanej białej rasy i całego świata. Można odnieść wrażenie, że przekonania religijne i cała ta ceremonialna otoczka powstała tylko dla kamuflażu. Ku Klux Klan jest ugrupowaniem terrorystycznym, gdyż jego członkowie dopuścili się, nie do końca wiadomo ilu mordów w imię głoszonych idei. Nikt nie jest w stanie stwierdzić, ilu czarnych mężczyzn zostało zamordowanych, pobitych lub zlinczowanych, ile kobiet i dziewczynek zgwałconych. Zbrodnie były przeważnie tuszowane i przyciszane. Bo kto w latach 20. XX wieku bronił w USA czarnych? Na wysokich szczeblach władzy stali biali, więc stanowili oni także wymiar sprawiedliwości. Na ławie przysięgłych zasiadali biali, co ostatecznie przekreślało czarnych i sprzyjało terroryzmowi. Członkowie Ku Klux Klanu bardzo sprytnie wykorzystali sytuacje psychospołeczną w kraju. Zabrali oni wolność, życie, uśmiech dzieci do swych matek, dzieciństwo, wszystkie cenne wartości.
Innym przykładem jest osoba, która doprowadziła do śmierci milionów Żydów i ludzi innych narodowości. Była bezwzględnym dyktatorem. To właśnie Adolf Hitler swych przeciwników politycznych kazał zamordować. Obozy koncentracyjne powstawały na całym terytorium Niemiec, a później w niektórych państwach podbitych. „My, którzy żyliśmy w obozach koncentracyjnych, pamiętamy ludzi, którzy chodzili po barakach pocieszając innych, rozdając ostatni kawałek chleba. Być może było ich niewielu, ale są oni wystarczającym dowodem na to, że człowiekowi można zabrać wszystko za wyjątkiem jednej rzeczy: ostatniej z ludzkich wolności - wyboru swojej postawy w każdych okolicznościach, wyboru swojej drogi” Viktor Frankl. Straciły w nich życie miliony Żydów i przeciwników faszyzmu różnych narodowości.
„Wolność oznacza prawo do mówienia, że 2 i 2 jest 4. Z tego wynika reszta” George Orwell. Podane wyżej argumenty są dowodem, że tak nie było. Zabraniano głosić własne poglądy, idee, ograniczali ludzi, za inną narodowość, odmienność religii, czy kultury. Oprawcy nie znali słowa „tolerancja”.
Walczyliśmy o wolność, o istnienie na mapie. Pomimo rozbiorów, przetrwaliśmy. W naszych sercach rozgrzewana była myśl o zwycięstwie. Spełniły się nasze marzenia o wolnej, niepodległej Polsce.
We Francji w 1789r. doszło do rewolucji. „Wolność, równość, braterstwo” te słowa cisły się ludziom na ustach.
Przykładem z literatury jest „Oda do wolności”:
„Witaj, wolności aniele,
Nad martwym wzniesiony światem!
Oto w Ojczyzny kościele
Ołtarze wieńczone kwiatem
I wonne płoną kadzidła!
Patrz! Tu świat nowy - nowe w ludziach życie”.
Tak jak i „piosenka o wolności” Janusza Przetacznika
„Wolności,
tak chciałbym ciebie zatrzymać!•Wolności,
och, nie wymykaj się z rąk!•Wolności,
gdzie kończysz się, gdzie zaczynasz?•Wolności,
przerwij zaklęty ten krąg!”Te fragmenty opowiadają o tęsknocie, bycia wolnym, niezależnym jak ptak.
„Wolności jest największym dobrem człowieka, najświętszym prawem ludzi szlachetnych i mądrych” Wolter. Czy wolność jest istotną wartością w życiu człowieka? Tak. Jest to możliwość dokonywania wszystkiego, czego dusza zapragnie z pewnym ograniczeniem, by drugiemu jej nie odebrać.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 3 minuty