profil

Wolność jest istotną wartością w życiu człowieka.

poleca 85% 1801 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Wolność jest istotną wartością w życiu człowieka.

Plan rozprawki
1. Wstęp
Potwierdzenie tezy, ze „Wolność jest istotna wartością w życiu człowieka”.

2. Argumenty:
Za:
Chęć odzyskania niepodległości przez Polaków.

Za:
Zniewolenie przez system (L. Kruczkowski „Niemcy”)

Za:
Obalenie komunizmu

Za:
Film „Equilibrium”. Opowieść o dążeniu do wolności wewnętrznej i zewnętrznej.

Za:
Wolnością nazywamy fakt posiadania siebie samego.

3. Podsumowanie
Na pytanie czy wolność jest istotną wartością w życiu człowieka odpowiadamy zgodnie: Tak.

Wolność jest istotną wartością w życiu człowieka.

Ludzie często żyją w niewiedzy. Nie wiedzą, czym jest wolność, dlaczego jest tak istotna. Zauważają ja dopiero po utracie. Dla mnie wolność to prawo do wyrażania opinii, brak zniewolenia, możliwość wyboru. Uważam, że wolność jest jedną z najważniejszych wartości w życiu człowieka.
Moim pierwszym argumentem będzie odwołanie się do historii Polski.

Ignacy Krasicki napisał bajkę o słowikach w klatce – młodym i starym. Odnosi się ona do czasów Polski pod zaborami. Młody dziwił się, ze starszy ptak jest smutny, wszak w klatce jest wygodnie. Jednakże mały ptaszek nigdy nie zrozumie tego smutku, który spowodowany jest brakiem wolności. Młody ptak urodził się w klatce, ma dostarczane jedzenie, klatka mu nie przeszkadza, bo nie zna innego życia. Stary słowik pamięta życie na wolności, ma porównanie. Wie, czym jest wolność, kiedyś sam był wolny. I nagle go zniewolono. Cóż z tego, że w klatce ma wszelkie wygody, skoro nie może wylecieć. Zamknięto go i nie może wyjść, zaśpiewać na drzewie, ani pofrunąć w przestworza.
W czasie zaborów Polacy nie mieli złych warunków bytu. A jednak walczyli o niepodległość. Wolność kraju, suwerenność powinny być jednymi z najważniejszych wartości dla obywateli. Zaborcy trzymali ich w „klatce”. Pozwolili żyć, uczyć się, pracować, ale zabraniali rozmowy w języku ojczystym, wyjazdu za granicę, kultywowania tradycji i kultury. Władzę sprawował namiestnik zaborcy, który dbał wyłącznie o interes Państwa , które reprezentował. Niszczono też kulturę polską. Dlatego ludzie tęsknili za Polską niepodległą.

Kolejną sprawą, jaką chciałabym poruszyć jest zniewolenie przez system. Taką utratę wolności przedstawił m.in. Leon Kruczkowski w dramacie „Niemcy”. Bohaterami powieści była rodzina Sonnenbruch. Każdy członek rodziny miał własne zdanie na temat totalitaryzmu. Głowa rodziny – Profesor Sonnenbruch nie zgadzał się z rządami hitlerowskimi. Jednak pracował jako biolog, a wojsko niemieckie wykorzystywało jego wynalazki do produkcji broni. Profesor umywał ręce od wszystkiego, wolał udawać, ze nie wie, czemu służą doświadczenia, niż się narażać. Wilii – syn Sonnenbrucha był zafascynowany Adolfem Hitlerem. Sam zabijał, wydawał wyroki śmierci, kradł, oszukiwał i nienawidził Żydów. Odmienną stronę przyjęła córka profesora – Ruth. Walczyła o prawa, pomagała, stanowczo nie zgadzała się z takim systemem. Działała.
Czasem tracimy wolność w brutalny sposób, tracimy ja we własnym kraju. Myślę, że wielu Niemców nie zgadzało się z totalitaryzmem. Niestety nie byli w stanie temu zaradzić. Dlatego ratowali siebie, włączali się w akcje Hitlera, działali wbrew sobie, ale dzięki temu żyli. Zachowywali się jak profesor Sonnenbuch – nie zgadzali się, a mimo to działali na korzyść Hitlera. Nie wiedzieli, lub nie chcieli wiedzieć, w jakim zbrodniczym systemie uczestniczą. Uważam, że powinni walczyć o wolność. O wolność wewnętrzną, ponieważ przez to, co robili, niszczyli własne zdanie. Wmawiali sobie, że tak jest lepiej. A lepiej nie było.
Idąc tak tropem historii Polski dochodzimy do okresu powojennego. Po drugiej wojnie światowej Polska stała się państwem zależnym od ZSRR, przez blisko pół wieku pozbawionym prawa do suwerennego decydowania o swoich politycznych sojuszach. Polską rządzili komuniści, którzy
Byli marionetkami w ręku naszego „wschodniego sojusznika”.
Dopiero w 1989 roku robotnicy się zbuntowali. „Solidarność” wygrała wolność dla Polski. W tym czasie tworzył Jacek Karczmarski. Najbardziej znanym utworem są „Mury”. Fragment odnosi się właśnie do odzyskania wolności, obalenia komunistycznej władzy:
Wyrwij murom zęby krat
Zerwij kajdany, połam bat
A mury runą, runą, runą
I pogrzebią stary świat!
Te słowa są kolejnym argumentem dowodzącym, ze ludzie pomimo wszelkich przeszkód zawsze będą dążyć do oswobodzenia.
Na potwierdzenie mojej tezy podam również przykłady niezwiązane z historią. Przejdźmy do filmów. Czy to nie filmy kontrowersyjne przekazują największa prawdę życia? Przykładem walki o wolność jest film „Equilibrium”.
„W państwie Libria zawsze panuje pokój między ludźmi. Uznano, że to emocje są źródłem przestępstw. Aby spokój nie uległ zachwianiu, ludność musi codziennie zażywać dawkę Proziumu, potężnego medykamentu, który całkowicie zabija emocje, powodując u wszystkich jednakowy stan odczuwania. Jeżeli odmówisz przyjęcia leku policja Cię złapie i zabije. John Preston (Christian Bale) wierzył w system i podtrzymywał go przy życiu pełniąc funkcję doskonale wyszkolonego 'kapłana', wyszukującego i eliminującego tych, którzy nie zażywają swoich porcji leku. Jednakże pewnego razu sam pomija dawkę Proziumu - i odkrywa nowy niezwykły świat pełen różnych wrażeń, co daje mu siłę do walki o wolność. I wolność tę wolność walczy”. Zatem Equilibrium to film o człowieku walczącym z całym systemem, rebeliancie, który nie chce podporządkować się totalitaryzmowi. Film niesie pewne przesłanie – pokazuje jak ważna jest wolność wyboru.
Uważam, ze to dobry przykład i mocny argument. Istnieje taka wartość jak wolność wewnętrzna. Mimo zniewolenia, przez system lub innego człowieka, możemy oswobodzić swoje myśli i poczucia, tej wolności nikt nam nie odbierze. Ona będzie istniała zawsze. Z czasem, lub pod wpływem chwili, emocji, zamieni się w działanie. W chęć wyzwolenia zewnętrznego. I wtedy mimo różnego rodzaju przeszkód wygra.

Ostatnim argumentem będzie fakt, ze człowiek potrzebuje wolności jak powietrza. Jan Paweł II powiedział niegdyś „Całym sobą płacisz za wolność, więc to wolnością nazywaj, że możesz, płacąc ciągle na nowo, siebie posiadać”. To mądre słowa. Tutaj wolność przedstawiona jest jako możliwość wyboru. Jeżeli narzucono nam z góry zdanie, nie odpowiadamy za nie. Nie ponosimy konsekwencji. Tym właśnie jest wolność, że sami decydując, tylko my za to odpowiadamy. To również jest przykład wolności wewnętrznej.
Tak naprawdę nasza wolność zależy wyłącznie od nas. Nawet jeśli będziemy zniewoleni, nikt nam nie odbierze wolności wewnętrznej. Myślę, ze przedstawiłam wystarczające argumenty na poparcie tezy, o tym, że wolność jest jedna z największych wartości.

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 6 minut

Ciekawostki ze świata