profil

Symbole w Biblii.

poleca 83% 2850 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Lewiatan

Oto morze wielkie, długie i szerokie,
a w nim jest bez liku żyjątek
i zwierząt wielkich i małych.
Tamtędy wędrują okręty,
i Lewiatan, którego stworzyłeś na to,
aby w nim igrał.
(Ps 104, 25-26)

W ów dzień Pan ukarze swym mieczem
twardym, wielkim i mocnym,
Lewiatana, węża płochliwego,
Lewiatana, węża krętego;
zabije też potwora morskiego.
(Iz 27, 1)

Ten morski potwór, w którym zasiądą przy stołach sprawiedliwi. Lewiatan często przedstawiany był jako ryba z wężowym ogonem.

Wizerunek Lewiatana pod postacią zwiniętego w krąg węża symbolizuje wieczność. Często przedstawiany jest na kwartach czy kijorach, wielokrotnie opisywany w Biblii jest zapowiedzią czasów mesjańskich i zbawienia Izraela.

W Przyszłym Świecie zostanie zabity, a jego mięso podane jako pokarm wybranym błogosławionym. Z jego skóry zostanie wykonany wielki namiot służących do obmywań rytualnych. Na parochetach i obrusach świątecznych z życzeniami na Nowy Rok wizerunek lewiatana przypomina o nadejściu ery mesjańskiej.

Parochet

Zgodnie z myśleniem wielopłaszczyznowym parochet symbolizuje jedną z bram prowadzących do Przybytku Świętego Świętych.

Sama budowa parochetu skonstruowanego z lustra i obramienia, które czasem przybiera kształt dwóch kolumn, podkreśla ideę bramy. W tym przypadku kolumny symbolizują nie tylko świątynię jako budowlę, ale wyrażają też idee: trwałości, mocy i stałości.

Podobne przesłanie przekazuje dekoracja szafy ołtarzowej, oflankowanej dwoma kolumnami, oraz tarczy na Torę – tasu, gdzie najczęściej wyobrażone są dwa filary, a czasem wizerunki Aarona i Mojżesza, utożsamianych z kolumnami Boaz i Jachin.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 1 minuta

Teksty kultury