profil

Bezpieczeństwo i problemy etyczne współczesnej biotechnologii

poleca 85% 283 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Mam nadzieje ze pomimo tego ze praca jest dosyć krotka komuś się ona przyda.

Temat Pracy: Bezpieczeństwo i problemy etyczne współczesnej biotechnologii.


Biotechnologia to Integracja nauk przyrodniczych i inżynieryjnych w celu zastosowania komórek lub ich części oraz molekularnych analogów w celu pozyskania produktów i usług. Czyli inaczej mówiąc jest to wprowadzenie organizmów genetycznie modyfikowanych do środowiska i obiegu gospodarczego. Do biotechnologii zalicza się między innymi Gmo, czyli organizmy zmodyfikowane genetycznie, których geny zostały celowo zmienione przez człowieka. W Polsce przedstawia się Gmo i Biotechnologie często w negatywnych skutki modyfikacji genetycznych jak na przykład zmodyfikowanie fluorescencyjnych zwierząt gospodarstwa rolnego, przez co ludzie postrzegają modyfikacje genetycznie jako coś negatywnego. Gdyby jednak pokazywać korzyści, jakie wynikają z modyfikacji genetycznych roślin i zwierząt zapewne zmieniłoby się to. A oto kilka przykładów korzyści, jakie z tego wynikają:

Wydajniejsze gospodarstwa rolne: Nowe geny u bydła mogłyby zwiększyć produkcję mleka.

Dłuższe okresy przechowywania: genetyczna modyfikacja owoców i warzyw może czynić je bardziej odporne na przechowywanie i transport.

Zdrowsze jedzenie: przez wstawianie genów do upraw takich jak ryż oraz pszenica, możemy podnosić ich wartości odżywcze.

Biopaliwa: zmodyfikowane niektórych rośliny genetycznie może służyć do produkcji biopaliw, co zmniejszyłoby ilość zanieczyszczeń środowiska

Szczepionki i leki: zmodyfikowane rośliny oraz zwierzęta mogą posłużyć do produkcji tańszych szczepionek oraz lekarstw.

To tylko kilka przykładów korzyści z modyfikacji roślin i zwierząt jest ich naprawdę o wiele więcej jednak chcę się skupić nad Bezpieczeństwem, które chyba stanowi najważniejsza część biotechnologii, ponieważ do tej pory nie twierdzono ani jednego przykładu negatywnego oddziaływania Gmo oraz biotechnologii na zdrowie ludzi, zwierząt lub środowiska, więc można uznać biotechnologie za całkowicie bezpieczną, na co dowodem jest każdy kolejny rok, który wydłuża historie bezpiecznego użycia biotechnologii w rolnictwie oraz modyfikacji zwierząt.


Bibliografia:
Internet
www.gmo.biolog.pl
www.pfb.p.lodz.pl

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 1 minuta