profil

Brazylia-warunki naturalne, klimat, rolnictwo, górnictwo, przemysł, transport, leśnictwo i miasta

drukuj
satysfakcja 78 % 272 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

Powierzchnia:8511965 km. Kwadratowych


Ludność:150,368 mln


Gęstość zaludnienia:17 osób na km. Kwadratowy


Stolica: Brasilia-1803478


Największe miasto:Sao Paulo-10063110


Język:portugalski


Towary importowane: ropa naftowa, metale nieżelazne, maszyny, chemikalia, zboża


Towary eksportowane: maszyny, kawa, ruda żelaza, soja


Waluta: Cruizero(1 cruizero = 100 centavos)


Produkt krajowy brutto: 677 miliardów USD


Ustrój: republika, państwo federacyjne
Warunki naturalne:


Brazylia zajmuje połowę obszaru całej Ameryki Południowej. Północna granica państwa przebiega przez Wyżynę Gujańską. Znajduje się tam najwyższy szczyt Brazylii, Pico Neblina(3014 m.). na południe rozciąga się olbrzymi obszar nizin położonych w dorzeczu Amazonki. Gęste lasy, przez które wije się Amazonka(6500 km. Długości) oraz jej liczne dopływy, zajmują aż 4 miliony km. Kwadratowych powierzchni. W czasie powodzi woda zalewa tereny oddalone nawet o kilka kilometrów od koryta. Dalej na południe znajduje się nizina, która jest z kolei częścią dorzecza rzeki Parana. Również wzdłuż wybrzeża, nad Atlantykiem, na wschód od Wyżyny Brazylijskiej rozciąga się wąski pas nizin. Obszar Wyżyny Brazylijskiej sięga od położonego w jej północnej części miasta Recife, aż do jednej z najdalej wysuniętych na południe miejscowości - Porto Alegre. Teren ten jest zdecydowanie najliczniej zaludniony i najbardziej rozwinięty w Brazylii. Średnia wysokość Wyżyny Brazylijskiej wynosi od 700 do 800 metrów, a najwyższy punkt wznosi się na 2890 m ponad poziom oceanu.


Klimat:


Prawie cały obszar Brazylii leży pomiędzy równikiem a zwrotnikiem, zatem panuje tam klimat bardzo gorący. Przez cały rok średnie temperatury przekraczają 20 st. Celsjusza. Lata w Brazylii są wilgotne, w zimie na terenach położonych na północnym-wschodzie panują dotkliwe susze. W dorzeczu Amazonki średnie temperatury przez cały rok wahają się w okolicach 27 st. Celsjusza, natomiast opady wynoszą ok.2000 mm.


Rolnictwo:


26% ludności czynnej zawodowo pracuje w rolnictwie. Brazylia jest samowystarczalna, jeśli chodzi o produkcję żywności, nadwyżki zaś przeznaczone są na eksport.

Najbardziej rozwinięte rolniczo tereny to południowo-wschdnia część Wyżyny Brazylijskiej oraz nadmorskie niziny w okolicach Recife i Salvador.


Brazylia jest największym na świecie producentem kawy. Uprawia się ją głównie na glebach pochodzenia wulkanicznego w stanach Sao Paulo oraz Parana. Oprócz kawy, Brazylia ma najwyższe na świecie zbiory bananów oraz zajmuje drugie miejsce w ilości dostarczanego na rynek kakao. Bardzo opłaca się również uprawa soi, trzciny cukrowej, bawełny, pomarańczy oraz tytoniu.


Górnictwo:


Stan o nazwie Minas Gerais, co można przetłumaczyć jako "zasobne kopalnie", szczyci się bogatymi złożami złota, rud żelaza oraz manganu. To właśnie złoto przyciągnęło w te rejony pierwszych osadników. W dorzeczu Amazonki z kolei, odkryto duże pokłady żelaza, a w jej ujściu wydobywa się boksyt. Specjaliści spodziewają się, że na terenie Brazylii znajdują się ponadto złoża kwarcu, chromu, soli, wolframu i innych minerałów.


Przemysł:


Wśród krajów Ameryki Południowej, Brazylia wiedzie prym w produkcji przemysłowej. Wytwarza się tu przede wszystkim żelazo, stal, cement, papier, chemikalia ora wyroby elektryczne. 65% produkcji przemysłowej kraju pochodzi z rejonu Sao Paulo.


Transport:


Wprawdzie Brazylia posiada 1,6 miliona kilometrów dróg kołowych, jednak zaledwie 10%, to drogi pokryte nawierzchnią. Ponadto znajduje się tu 29901 kilometrów torów kolejowych. W głąb lądu prowadzą drogi przecinające puszczę amazońską. Można również korzystać z transportu rzecznego. Najważniejszym portem żeglugi śródlądowej jest Manaus. Pomimo, iż oddalony od wybrzeża aż o 1500 kilometrów, jest dostępny dla statków oceanicznych. Niektóre statki odbywają też regularne rejsy w górę rzeki do peruwiańskiego portu Iquitos.


Leśnictwo o rybołówstwo:


66% powierzchni kraju porastają lasy, z czego trzy czwarte znajduje się w dorzeczu Amazonki. Uzyskuje się tu pewne ilości twardego drewna, gumy oraz orzechów. Największe zyski czerpie się jednak z eksploatacji lasów sosnowych w stanach sosnowych Parana oraz Santa Catarina. Rosnąca tu araukaria jest wykorzystywana do produkcji nie tylko drewna lecz również pulpy drzewnej. Rybołówstwo jest zarówno źródłem pożywienia, jak i sposobem zarabiania pieniędzy dla mieszkańców wybrzeża. Na północy wciąż używa się do połowów łodzi żaglowych oraz specjalnych tratw. Na południu przeważają profesjonalne statki przeznaczone do połowów homarów i krewetek.


Miasta:


75% ludności Brazylii mieszka w miastach; większość osiedliła się na wybrzeżu oraz w południowo-wschodniej części Wyżyny Brazylijskiej. Sao Paulo ma ponad 10 milionów mieszkańców i należy do największych miast na świecie. Rio de Janeiro, była stolica państwa, do dziś pozostało najważniejszym ośrodkiem kulturalnym i przemysłowym. Mieszka tu 5,603 mln ludzi. Centrum pólnocno-wschodniego regionu Brazylii jest Salvador. Od 1960 roku kraj ma nową stolicę - Brasilię. Przeniesienie tutaj głównego ośrodka życia państwa miało zachęcić ludność do przesiedlania się z wybrzeża a w głąb kraju.

Przydatna praca? Tak Nie
Podobne prace:
Komentarze (10) Brak komentarzy
19.5.2011 (17:49)

dzieki wilekie bardzo mi sie przydala

27.2.2011 (22:10)

Świetna praca oby takich więcej. ;'D

24.11.2007 (21:18)

Świetna praca. Plus za to, że jest czytelna i przejrzysta!