profil

Ludność Indii

poleca 84% 2353 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Indie są drugim po Chinach najludniejszym państwem na świecie 1,366 miliarda (2019). Ludność Indii stanowi ok. 1/6 populacji świata a średnią gęstość wynosi 426 osób/km². Dane te są jednak szacunkowe i mogą znacznie różnić się od rzeczywistych, gdyż w Indiach nie prowadzi się ewidencji ludności, ani spisów powszechnych ludności. Według prognoz demografów, przy obecnym tempie przyrostu naturalnego państwo te w 2050 roku będzie miało 1529 milionów obywateli.

Pod wpływem najazdów muzułmańskich i migracji bardzo zróżnicowanym etnicznie. Jego ludność stanowią Hindusi 38%, Telugowie 8%, Bengalczycy 7%, Marathowie 7%, Tamilowie 6%, Gudżaratowie 4%, Irańczycy i Arabowie oraz liczne lokalne plemiona. Indie są przedstawicielami rasy czarnej choć ponad 2/3 ludności to rasa żółta na kontynencie Azjatyckim. Wiele źródeł podaje różne tezy skąd rasa czarna zamieszkała Indie, jednak nie ustalono konkretnie jak się tam ludność ta znalazła. Rasa czarna jest obecnie bardzo nieliczna. Jej głównym skupiskiem są południowe części państwa, gdzie zamieszkują ludy drawidyjskie.

Większość mieszkańców Indii stanowią wyznawcy hinduizmu (80%). Zgodnie z hinduistyczną tradycją, ludzie od urodzenia żyją w odrębnych, zamkniętych grupach społecznych, zwanych kastami. Chociaż konstytucja znosi wszystkie przywileje związane z kastami, surowe rygory w każdej kaście nadal regulują kwestie związane z wyżywieniem, ubieraniem się oraz pracą.

Wielu wioskach indyjskich sposób życia nie zmienił się od stuleci. Każdego dnia ludzie czerpią wódę z jednej wspólnej studni i oświetlają swoje domostwa lampami oliwnymi. Ale wraz z rozwojem gospodarczym kraju, coraz więcej wsi posiada wodociągi i elektryczność. W miastach biedota, stanowiąca większość, gnieździ się w slamsach, natomiast ludzie bogaci zamieszkują dzielnice wzniesione na wzór europejski. Niektórzy Hindusi ubierają się zgodnie z modą europejską, inni preferują stroje tradycyjne, takie jak na przykład barwne sari, noszone przez wiele kobiet indyjskich. Życie społeczne w Indiach koncentruje się na bazarach, które są pełne ludzi wymieniających wiadomości przy ogłuszających dźwiękach muzyki, klaksonów samochodowych i nawoływań ulicznych sprzedawców.

Wśród ludności panuje wysoki analfabetyzm (48%), głównie z powodu niedostępności szkolnictwa na wsi. Jako kraj rozwijający się Indie mają wysoki współczynnik przyrostu naturalnego i młodą strukturę wiekową społeczeństwa.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie
Komentarze (1) Brak komentarzy

dlaczego? bardzo pięknie:):) dziękuję

Treść zweryfikowana i sprawdzona

Czas czytania: 1 minuta

Ciekawostki ze świata