profil

Antygona to deamat antyczny - rozprawka

poleca 86% 104 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

„Antygona” to dramat antyczny. Uważam, iż to prawda i udowodnię to kilkoma poniższymi `argumentami.
Po pierwsze pierwsze w dramacie antycznym jak i w „Antygonie” obowiązuje zasada trzech jedności :miejsca, czasu i akcji. Jedność miejsca :wszystko dzieje się przed pałacem królewskim. Jedność czasu: wszystko trwa kilka godzin. .Jedność akcji :Sofokles pokazuje jednego bohatera, czyli Antygonę ,jeden wątek i jeden problem.
Po drugie to co łączy „Antygonę” z dramatem antycznym jest konflikt tragiczny .W książce prawo Kreona sprzeczne jest z prawem boskim. Nie ważne jakie wybierze ,zawsze będzie tragicznie dla niej. Wybrała złamanie prawa Kreona i została skazana na śmierć.
Nie można zapomnieć o tym, że w dramacie antycznym może występować maksymalnie trzech aktorów, tak jak jest w każdej scenie „Antygony”
Kolejnym argumentem niech będzie to, że Antygona jak i dramat antyczny opierają się na micie. Micie rodu Labdakidów ,który wywodzi się Labdaka od króla Teb.
Dodam jeszcze, że w dramacie antycznym występuje chór, który komentuje zdarzenia. W „Antygonie” chór również występuje, choć nie zawsze opowiada się za stanowiskiem w konflikcie.
Na zakończenie dodam jeszcze, że dramat antyczny miał ściśle określoną budowę. Otwierał go prolog ,zawierający ekspozycje i wstęp do akcji. Po nim następował parados czyli pięśń wejściowa chóru, który pozostawał już do końca akcji. Dalej były epejsodia ,które przeplatywały się z pieśniami chóru czasem komentując przebieg akcji, zwanymi stasima . Dramat kończył eksados czyli pieśń chóru opuszczającego scenę. Taka budowa jest również w „Antygonie”
Myślę, że jak wynika z wyżej wymienionych argumentów „Antygona „ jest dramatem antycznym. Mam nadzieję ,że przekonałem kogoś do tej myśli.

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 1 minuta

Gramatyka i formy wypowiedzi