profil

"Król Edyp" Sofokles.

poleca 84% 1673 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Edyp, był synem króla Teb- Lajosa. Zgodnie z przepowiednią wyroczni miał zabić własnego ojca i poślubić matkę- Jokastę. Tuż po urodzeniu został porzucony w górach, aby w ten sposób rodzina królewskamogła uniknąć przepowiedni. Edyp otrzymał imię od wady wrodzonej, czyli przebitych stóp.
Po wygranym turnieju został przygarnięty przez prawdziwych rodziców, którzy z powodu odzyskania syna zapomnieli o wyroczni.
Niestety okazało się, że syn królewski w czasie swojej wędrówki zabił ojca, Lajosa. Uratował miasto od okrótnego potwora- Sfinksa, oraz nieświadom swoich czynów ożenił się z własną matką, Jokastą.
Właściwa treść dramatu rozpoczyna się od przedstawienia sytuaci, która panuje w Tebach(Edyp dostrzega klęski i choroby nękająca miasto).
Tebanie proszą króla Edypa, aby uratował miasto od klęsk i chorób. Kreon wysłany do wyroczni obwieszcza mieszkańcom, że klęski może zatrzymać tylko ukaranie mordercy króla Lajosa. Edyp wszczyna śledztwo i zastanawia się nad wyrokiem, jaki wyda na przyszłego mordercę króla Lajosa. Wieszcz Tyrezjusz próbuje powstrzymać Edypa nad dociekaniem prawdy. Edyp przeżywa rozterki i stopniowo poznaje okrótną prawdę: on sam jest zabójcą i wstąpił w kazirodczy zwiąsek z Jokastą. Następuje niespodziewane rozwiązanie akcji- Jokasta popełnia samobójstwo wieszając się na chuście, a Edyp okalecza sam siebie wykłuywając oczy spinką Jokasty; skazuje siebie na wygnanie.

Podoba się? Tak Nie
Polecane teksty:

Czas czytania: 1 minuta

Ciekawostki ze świata
Teksty kultury