profil

Komputer aniołem czy diabłem...?

poleca 87% 103 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Komputer aniołem czy diabłem?

Komputery wszędzie są ukazane w samych superlatywach, ale czy na pewno tylko tak należy na nie patrzeć? Z pewnością mają też wady, które musimy znać, aby z nich korzystać w rozsądny i bezpieczny sposób.

Komputer dobrodziejstwem cywilizacji

W dzisiejszych czasach większość z nas nie wyobraża sobie życia bez komputerów. Stykamy się z nimi dosłownie wszędzie. Towarzyszą nam każdego dnia. Komputery z pewnością ułatwiają i przyspieszają pracę. Umożliwiają kontakt z ludźmi praktycznie z całego świata. Ponadto internet jest świetnym źródłem infrormacji z różnych dziedzin. Przy komputerze możemy także miło spedzić wolny czas. Jego możliwości są więc ogromne. Internet bardzo ułatwia nam życie, za jego pośrednictwem możemy robić zakupy, czy też korzystac z usług bankowych. Niestety, w sieci czyhają na nas rozliczne niebezpieczeństwa...

Ostrożności nigdy za wiele...

W sieci swoich ofiar, głównie wśród dzieci, szukają niebezpieczni przestępcy. Osobie "po drugiej stronie" nie możemy zaufać, bo często okazuje się to zgubne. Na młodą psychikę źle wpływają gry obficie okraszone scenami przemocy, a także ogólnie dostępna w sieci pornografia. Aby nie dać się wciągnąć w internetową pułapkę musimy byc bardzo ostrożni i czujni. Owszem, rodzice powinni nad nami czuwać i w razie potrzeby interweniować, ale my nie mamy prawa obarczac ich odpowiedzialnością za to, co robimy.

Gdy wirtualny świat tobą zawładnie...

Powodem do niepokoju jest fakt, że coraz więcej szczególnie młodych ludzi jest uzależnionych od internetu. Jak powiedziała mi jedna z gimnazjalistek: "Internet jest świetnym lekarstwem, dzięki niemu można się zrelaksować i zapomniec o kłopotach, nie wyobrażam sobie dnia bez spędzenia kilku godzin przed monitorem." Maniacy komputerowi siedząc na czatach, czy też grają w przeróżne, nierzadko pełne przemocy gry, tracą poczucie czasu. Pojawiają się problemy, ze zdrowiem i kłopoty w szkole. Młodzież zaczyna ograniczac myślenie do minimum, bo w internecie można łatwo znaleźć tzw. "gotowce", które nie wymagają nawet najmniejszego wkładu własnego. Uzależnienie od internetu jest zgubne pod każdym względem. Jak wiadomo na świecie odnotowano już przypadki zgonów przed monitorem komputera. Czy warto tak bardzo ryzykować i narażać swoje zdrowie?

Znaleźć "złoty środek"

Przede wszystkim nie można dać się zwariować. Należy wyznaczyć sobie czas na naukę i przyjemności, pamietając przy tym, że to pierwsze jest zdecydowanie najważniejsze. Owszem warto korzystać z dobrodziejstwa cywilizacji jakim jest komputer, ale w rozsądny sposób, a przede wszystkim nie ograniczając przy tym, innych ważnych form aktywności.

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty

Ciekawostki ze świata