profil

Komputer

poleca 31% 26 głosów

rzecz. m

urządzenie elektroniczne, w którym można dokonać przetworzenia i zapisania danych utworzonych w formie cyfrowej; w początkowej fazie rozwoju stosowany głównie w celach naukowych dla przyspieszenia skomplikowanych obliczeń matematycznych, teraz niezwykle popularny także wśród prywatnych użytkowników, służy do komunikacji, pracy, rozrywki.

 

KOMENTARZ
Od lat 80. XX w. obserwuje się szybki rozwój technologii informatycznych, który umożliwił korzystanie z prostych komputerów prywatnym użytkownikom w domu. Największy rozkwit popularnej technologii komputerowej nastąpił jednak w latach 90. XX w. i na początku XXI w.

Pochodzenie:

komputeryzacja – rozwój technologii komputerowej,
komputerowy – związany z komputerem.

Obecna postać

Z uwagi na powszechność komputerów, zwłaszcza tzw. komputerów osobistych, w obszarze znaczeniowym tego słowa znajduje się ogromna ilość różnych terminów, np.: komputer osobisty, od angielskiej nazwy PC (personal computer), zwany żargonowo pecetem, zastąpił wcześniejsze tzw. komputery domowe; komputer przenośny [ang. notebook, wym. noutbuk] laptop, palmtop – komputer niewielkich rozmiarów, dający się łatwo przenosić; superkomputer – komputer o ogromnej mocy obliczeniowej stosowany w badaniach naukowych, wojsku itp.

Ciekawostki

W słownictwie żargonowym (SPJ) komputer bywa nazywany „kompem”, podobnie jak procesor komputerowy „prockiem”, a dysk twardy „twardzielem”.

Podoba się? Tak Nie

Materiał opracowany przez eksperta

Spis treści
  • Komputer