profil

Która postać jest mi bliższa - Kreon, czy Antygona?

poleca 86% 122 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Która postać jest mi bliższa? Kreon, czy Antygona?


Która postać jest mi bliższa? Kreon, czy Antygona? Zimny, nieugięty król, czy jego przyszywana, dumna córka? Antygona. To ona wzbudziła we mnie więcej sympatii i szacunku.
Pierwszym argumentem przemawiającym za słusznością tezy jest fakt, iż Antygona jest wierną, kochającą siostrą. Chowając swojego brata Polinika pokazała, że potrafi bronić swoich wartości, jakimi są honor, szlachetność i cześć zmarłemu. Nie obchodziło jej, że Polinik zginął haniebnie, uderzając na brata. Człowiekowi zmarłemu się wybacza, i oddaje hołd.
Kreon wydał rozkaz, bezsensowny, niepotrzebny. Pod groźbą śmierci zakazał chowania zdrajcy. Swoją decyzję tłumaczył tym, że stosuje się do nakazów boskich. Antygona postrzegała te nakazy inaczej, dlatego też złamała jego rozkaz. Bogowie chcą, aby każdego zmarłego pogrzebać. Bohaterka jest oddana prawom boskim, co jest drugim argumentem.
Nasza główna postać jest kochającą siostrą. Nie tylko, dlatego, że składa cześć zmarłemu bratu, ale również zataja współudział Ilmeny, swojej siostry. Ismena bojąc się o własną skórę nie pomogła Antygonie. Ismena jednak zachowała milczenie. Nie zdradziła. Po przestępstwie na przesłuchaniu bohaterka nie doniosła na siostrę. Antygona bierze całą winę na siebie.
Kolejny argument. Tytułowa postać jest dumna z tego, co zrobiła. Nie zaprzecza swojej winy, wręcz przeciwnie przyznaje się od razu. Udowodniła tym, że jest odważna i śmiała. Ludzi o takich cechach jak te, i inne, jakimi dysponuje Antygona w dzisiejszych czasach trudno spotkać. Dlatego, też już w trakcie czytania zyskuje ona u czytelnika uznanie i zrozumienie. Jest lubiana.
Kreon w swych poczynaniach jest zimny i bezlitosny. W ludziach, którzy chcą go namówić do zmiany decyzji, co do ukarania Antygony, widzi tylko zdrajców i żądnych jego tronu. Jest nieugięty.
Kolejnym argumentem potwierdzającym tezę, że Antygona jest postacią bardziej lubianą, niż Kreon, jest to, że władca Teb przekłada swoją reputację nad dobro własnej rodziny. Woli zabić przyszywaną córkę niż być źle postrzeganych przez poddanych. Nie obchodzi go, że Hajmon, jego syn ma zamiar poślubić Antygonę. Oczywiście jego myślenie jest błędne i doprowadza do śmierci Antygony, Hajmona i Eurydyki.
Moimi argumentami wyjaśniłem, dlaczego Antygona jest mi bliższa. Dlatego jej osoba przemawia do mnie bardziej niż Kreon. Ona jest odważna i szlachetna. On okrutny i bezduszny.

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty

Gramatyka i formy wypowiedzi