profil

"Hamlet" jako lektura - podręcznik, poradnik życia.

poleca 85% 103 głosów

Treść Grafika
Filmy
Komentarze
William Szekspir

„Hamlet” jest tragedią Wiliama Szekspira, jedną z najbardziej znanych dzieł literackich. Napisany na przełomie XVI i XVII wieku. Dramat jest pierwszą z wielkich tragedii szekspirowskich, a zarazem tajemnicą autora.
Tragedia często odbierana jest przez ludzi w sposób bardzo osobisty.
Traktują oni dzieło jak poradnik życia. Czy mają rację, czy w „Hamlecie” zawarte są przepisy na udane życie?
Dramat jest odzwierciedleniem wszystkich cech ludzkich oraz gamą zachowań adekwatnych do danej sytuacji. Zazdrość, namiętność, żal, rozpacz i miłość są cechami towarzyszącymi nam od zawsze. We wszystkie te cechy Szekspir ubrał tytułowego bohatera tragedii- Hamleta.
Ów bohater swoją postacią ukazuje czytelnikowi dobre strony zła i jednocześnie zło ukryte w tym co wydaje się bezkreśnie dobre.
Hamlet w dramacie jest uczestnikiem akcji i jednocześnie osobą obserwującą wszystko z boku. Jego egzystencjalne problemy wynikające z nieumiejętności zaakceptowania, tego iż człowiek nie jest jedynie dobry, ale posiada również ziarna zła- znane są każdemu człowiekowi.
Hamlet idealizuje sobie to co w jego mniemaniu jest lub powinno być idealne. Za całe zło wini swojego wuja, zamazując w ten sposób grzechy swojego autorytetu, którym zdecydowanie był jego ojciec.
Równie istotną postacią w szekspirowskiej tragedii jest Ofelia, zakochana w Hamlecie. Przedstawia ona obraz człowieka, który za miłość jest w stanie oddać wszystko, ale boi się do tego przyznać. Ofelia ciągle ucieka i chowa się przed miłością, którą darzy ją hamlet. Nie potrafi pogodzić się ze stratą ukochanego więc ze złamanym sercem rzuca się w morze. Eksponuj ona również człowieka nie potrafiącego pogodzić się z losem i uciekającego przed problemami.
Człowieka, który za osiągnięcie swojego celu jest w stanie oddać wszystko przedstawia despotyczny Klaudiusz. Bohater bardzo samolubny, egoistyczny, ale oddany swemu państwu.
Szekspir w swojej sztuce umieścił każdy typ człowieka. Na podstawie swoich bohaterów pragnął ukazać czytelnikom jakich błędów powinni unikać by wieść szczęśliwe życie. Na przykładzie miłości Ofelii i Hamleta przedstawił sytuację, jakiej prawdziwa miłość powinna unikać.
Wielu ludzi próbuje zebrać wszystkie czynniki udanego życia. Rysują oni kolorowe komiksy, robią broszury, piszą nieciekawe ksiązki. Jednak moim zdaniem był jeden człowiek, któremu się to udało. Był to właśnie William Szekspir. W krótkiej i niesamowitej historii zapisał to wszystko czego potrzeba ludziom by szczęśliwie żyć. Chodzi mi oczywiście o „Hamleta, który w swojej treści zawiera największą tajemnicę.

Podoba się? Tak Nie
Polecane teksty:

Czas czytania: 2 minuty

Ciekawostki ze świata