profil

Oceń przydatność inżynierii genetycznej w medycynie

Ostatnia aktualizacja: 2020-06-20
poleca 85% 151 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Na początku rozważań dotyczących wykorzystania inżynierii genetycznej w medycynie należałoby przypomnieć czym jest sama inżynieria, a jest to zespół technik badawczych pozwalający na wyizolowanie pojedynczego genu i wprowadzenie go do innego organizmu w celu zmiany jego cech. Powstały organizm nazywamy organizmem transgenicznym. Po wprowadzeniu do niego owego dodatkowego genu następuje ekspresja i gen ten jest produkowany a następnie jest dalej przekazywany poprzez dziedziczenie.

Inżynieria genetyczna wnosi nowe możliwości do współczesnej medycyny znalazła ona zastosowanie m.in. w:

Przemyśle farmaceutycznym - produkcji leków i szczepionek szczególnie duże znaczenie mają tu insulina podawana chorym na cukrzycę, hormon wzrostu, czynnik krzepnięcia krwi oraz szczepionki wirusowe i bakteryjne. Leki te mają możliwość tak szerokiej produkcji dzięki technikom rekombinowanego DNA wytwarzanego przez zmodyfikowane bakterie. Produkuje sie też leki wspomagające leczenie raka, alergii, chorób neurologicznych, genetycznych i innych ponadto dzięki inżynierii możemy leczyć także infekcje.

Inżynieria genetyczna daje także
- możliwości w diagnostyce oraz leczeniu chorób przewlekłych
- możliwość rozpoczęcia terapii genowej jest to metoda przyszłościowa, która obecnie przechodzi próby kliniczne. Dzięki niej być może uda się wyleczyć niektóre choroby genetyczne, na przykład: nowotwór krwi
- możliwość określenia genomu ludzkiego i tym samym stwierdzenia czy nie zachoruje on w przyszłości np. na nowotwór
- możliwość zapłodnienia in vitro dzięki czemu wiele par może doczekać upragnionego potomstwa
- dzięki inżynierii udało się stworzyć testy na obecność wirusa HIV w organizmie człowieka i podjęto pierwsze kroki w próbie leczenia AIDS.
- do organizmów wprowadza się geny, które pobudzają narządy do samodzielnego leczenia się, np. pobudzają serce pacjenta wymagające chirurgicznego wszczepienia bajpasów do budowania nowych naczyń krwionośnych.

Na tej podstawie możemy stwierdzić, że inżynieria genetyczna ma bardzo duże i jak najbardziej pozytywne zastosowanie w medycynie i farmacji, istnieją jednak także inne aspekty inżynierii które są bardzo kontrowersyjne jak bowiem wiadomo brakuje narządów do przeszczepów dlatego naukowcy starają się narządy te stworzyć. Zwierzęciem najbardziej podobnym do organizmu ludzkiego jest świnia – nieowłosiony ssak o małej ruchliwości. Biolodzy próbują więc do do narządów świni wprowadzić takie geny aby narząd działał też w organiźmie ludzkim, jeśli udałoby się cos takiego stworzyć problem przeszczepów zostałby rozwiązany, pozostanie jednak problem moralny. Czy jest bowiem moralnym prowadzić eksperymenty na żywych organizmach, nawet jeśli cel jest szczytny? Na to pytanie każdy powinien odpowiedzieć juz sobie sam.

Metody inżynierii genetycznej odzwierciedlają więc traktowanie żywych organizmów jedynie jako klocki zawierające DNA. W konsekwencji prowadzi to wprost do przedmiotowego traktowania natury. Takie podejście nie dopuszcza idei, że żywe istoty i ekosystemy mają większą wartość niż tylko suma ich elementów budulcowych, a przecież skutki takich działań są nieodwracalne i trwałe, mają więc bardzo duży wpływ na środowisko i niosą ze sobą nieznane ryzyko.

Znany jest przypadek Jesseg'o Gelsingera, osiemnastolateka z Arizony, który cierpiał na nieuleczalną chorobę wątroby, powodującą u niego ataki śpiączki, zanik mięśni i uciążliwe wymioty. Nie wykorzystane aminokwasy są przez wątrobę zamieniane z mocznik i wydalane, u Jessiego tak sie nie działo dlatego zapadł na poważną chorobę. Aby jej postęp wstrzymywać ogranicza się spożycie białka był tak leczony także Jessi, zgłosił się on jednak później do Instytutu Terapii Genowej jako ochotnik do badań klinicznych nad swoją chorobą. Wprowadzono do jego wątroby poprzez zmodyfikowanego wirusa gen który miał wytworzyć enzymy usuwające niewykorzystane aminokwasy (należy tu wspomnieć iż w ten sposób można by leczyć wiele chorób - nowotwory, AIDS, hemofilię.. ) Niestety po 96 godzinach od wprowadzenia mu owych „leczniczych” wirusów Jessi zmarł nie wiadomo dlaczego jego organizm zareagował tak a nie innaczej w tym samym czasie 17 innych osób udało się wyleczyć tą metodą był to więc jedyny śmiertelny przypadek który ukazał niedoskonałość terapii genowej. Nie jest ona więc zawsze skuteczna, aczkolwiek istnieje ogromna ilość przypadków ludzi wyleczonych ta metodą.
Próby podejmowania leczenia metodami inżynierii wielu ludzi uznaje za zwykłe zabawy naukowców genami i z niektórymi opiniami można sie zgodzić, zabawy te to bowiem ingerencja w naturę!

Inżynieria genetyczna otwiera przed nami zupełnie nowe perspektywy. Taka wiedza o genetyce doprowadzić może do tego, że sami zaczniemy kierować ewolucją człowieka. Naukowcy, eliminując choroby, które nękają ludzkość, próbują doprowadzić do stworzenia człowieka doskonałego. Dzięki inżynierii genetycznej pojawiło się szereg wspaniałych możliwości. Inżynieria genetyczna przydaje się człowiekowi, lecz nie możemy mieć całkowitej pewności co do tego, czy wprowadzane przez nas zmiany w genetyczne człowieka – choćby najdrobniejsze i wydawałoby się zupełnie niewinne – nie spowodują jakichś o wiele poważniejszych i niedających się odwrócić skutków negatywnych.

Dlatego też nasza grupa uważa, że inżynieria genetyczna jest bardzo potrzebna w rozwoju świata, aczkolwiek należy wykorzystywać umiejętności ingerencji w organizmy z dużą rozwagą

Czy tekst był przydatny? Tak Nie
(0) Brak komentarzy

Treść zweryfikowana i sprawdzona

Czas czytania: 4 minuty