profil

Charakterystyka Andrzeja Kmicica.

poleca 85% 192 głosów

Treść Grafika
Filmy
Komentarze
Henryk Sienkiewicz

Jednym z głównych bohaterów powieści "Potop" autorstwa Henryka Sienkiewicza jest Andrzej Kmicic. Należał do szlachty polskiej żyjącej w drugiej połowie siedemnastego wieku. Poznajemy go, gdy przybywa do Wodoktów w celu odebrania spadku i poznania przyszłej małżonki Oleńki Billewiczówny.
Był on młodym, wysokim i szczupłym mężczyzną słowiańskiej urody. Miał płową jak żyto, mocno podgoloną czuprynę. Siwe, bystre oczy znjadowały się na wesołej i junackiej twarzy. Ciemny wąs idealnie współgrał ze smagłą cerą. Charakteryzował go dźwięczny i stanowczy głos. Miał na sobie szubę i futrzaną czapkę. Jednym słowem był urodziwym i przystojnym młodzieńcem. Podkreślała go sczerość i śmiałość, ponieważ otwarcie mówił Oleńce o swoich uczuciach. Wyróżniał się popędliwością i niecierpliwością, gdyż ledwie co zobaczył Billewiczównę już chciał się żenić. Cechowała go wesołośc i otwartość. Dowodziła tego jego swobodna i otwarta rozmowa z Oleńką. Nie owijał niczego w bawełnę. Czasami swoimi słowami onieśmielał panienkę.
Moim zdaniem Andrzej Kmicic posiadał niezwykły charakter i osobowość. Odznaczała go śmiałość i szczerość. Zaimponował mi tym, z jaką lekkością i łatwością mówił o swoich uczuciach do Oleńki. Rzadko spotyka się kogoś o takiej odwadze i szczerości w uczuciach.

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 1 minuta

Teksty kultury