profil

Grecja.

poleca 84% 755 głosów

Treść Grafika
Filmy
Komentarze
Grecja

Położenie geograficzne Grecji

Państwo w pd. –wsch. Europie, obejmujące południową część Półwyspu Bałkańskiego oraz kilkaset wysp na Morzu Egejskim i Morzu Jońskim. Stolicą Grecji są Ateny (około 770 tysięcy mieszkańców), które w starożytności było głównym miastem Attyki. Główne krainy geograficzne to Rodopy na południu, Pindos na zachodzie i góry Peloponezu na południu kraju. Najwyższy szczyt Grecji to Olimp (2917 m. n. p. m.).

Historia starożytnej Grecji

3000 lat przed naszą erą powstaje pierwsza cywilizacja na wyspie Kreta. W 490 r. p. n. e. Grecję zaatakowali Persowie. Od 1600 do 1000 lat powstawały Ateny, a w V wieku następowała ich świetność. Od III wieku przed naszą erą obok Aleksandrii centrum kultury hellenistycznej. Ateny były głównym miastem w Attykach. W 429 wybuchła wielka epidemia, która zabiła połowę mieszkańców. Konkurencyjnym miastem z Atenami była Sparta ówczesna stolica Lakonii. Teby słynęły z budowy okrętów, główne miasto Beocji.
W 335 r. p. n. e. zburzone zostało z rozkazu Aleksandra III Wielkiego. Delfy; w mieście tym znajdowały się wyrocznie i świątynie Apollona. Olimpia była okręgiem kultowym Zeusa, to w niej odbywały się słynne Igrzyska Olimpijskie. Wojna trojańska trwała aż 10 lat jej powodem było porwanie nieletniej Heleny. Grecy wygrali bitwę, ponieważ użyli podstępu. Odyseusz wpadł na pomysł zbudowania konia trojańskiego, który był z drewna, a w środku było miejsce dla najlepszych wojowników, w ten sposób Grecy zdobyli Troję. Bitwa pod Maratonem – w pierwszych dniach sierpnia, 490 r. p. n. e. okręty perskie z około 25 tys. Żołnierzy na pokładzie przybiły do wschodnich wybrzeży Attyki. Tam czekała już na nich armia ateńska, która liczyła blisko 10 tys. hoplitów. Po kilku dnach przygotowań, 12 sierpnia doszło do bitwy niedaleko miejscowości Maraton. Ateńczycy wygrali w wielkim stylu. W walce poległo 192 greków i aż 6400 Persów. Bitwa pod Salaminą – najsłynniejsza bitwa morska Grecja kontra Persi. Odbyła się ona w 480 r. p. n. e., wygrali Grecy. W I wieku przed naszą erą upadek Imperium greckiego spowodowany napadem Rzymian, kończy się historia starożytnej Grecji.

Wierzenia starożytnych Greków

Według wierzeń i legend pierwsi po ziemi stąpali Tytani, ich przywódcom był Krosno, który obawiając się upadku z tronu zjadał swoich synów. Ocalał jedynie dzięki matce jeden syn – Zeus. Później, gdy dorósł dał ojcu wywar, po którego wypiciu król wypluł wszystkich swoich pożartych synów. Grecy mieli około 50 bogów. Najważniejsi z nich to:
- Afrodyta – bogini miłości
- Apollo – bóg mądrości, medycyny, słońca, muzyki
- Ares – bóg wojny, patron Rzymu
- Artemida – bogini księżyca
- Atena – bogini mądrości, pokoju, patronka Aten
- Demeter – bogini płodności rolnictwa i urodzaju
- Dionizos – bóg wina, teatru, tańca
- Hades – władca podziemnego świata
- Hefajstos – bóg ognia, opiekun kowali
- Hera – bogini małżeństwa, żona Zeusa
- Hermes – posłaniec, opiekun złodziei i zbójników
- Posejdon – bóg morza
- Zeus – władca ludzi, król innych bogów i bogiń, niewierny mąż Hery
- Amfiter – żona Posejdona

Kultura starożytnych Greków

Kultura przedstawiała bogów i ludzi. W Grecji bardzo dobrze rozwijał się teatr. Występowali tylko mężczyźni. Wówczas grano tylko tragedie i dramaty. Najsłynniejszym greckim rzeźbiarzem był Fidiasz. Większość greckich miast miała w centrum amfiteatr. Był to teatr na powietrzu, w którym popularne były przedstawienia opowiadające o życiu bogów i legendarnych bohaterów. Sztuki były zazwyczaj komedie lub tragedie.

Podoba się? Tak Nie
Polecane teksty:

Czas czytania: 3 minuty