profil

Czy zgadzasz się z twierdzeniem Umberto Eco, że odpoczynek jest nie tylko naszym prawem, ale i obowiązkiem?

poleca 85% 107 głosów

Treść Grafika
Filmy
Komentarze
Stworzenie świata

W pełni zgadzam się z tezą sformułowaną w temacie. Umberto Eco słusznie pisze, że odpoczynek jest nie tylko naszym prawem, lecz obowiązkiem. Wszyscy odpoczywamy – jest to jedna z naszych podstawowych czynności życiowych. Dlaczego jest niezbędny? Postaram się to udowodnić w tej rozprawce.
Pierwszym argumentem przemawiającym za słusznością tej tezy jest to, że według kościoła katolickiego niedziela jest dniem świętym, w którym należy powstrzymać się od prac niekoniecznych. Dlaczego? Przecież niedziela to czas, kiedy można robić porządki, iść na zakupy, odrobić lekcje. Jest to nasz jedyny dzień, w którym tak naprawdę to mamy najwięcej zaległych prac do zrobienia. Wiemy z Biblii, że Bóg tworzył świat sześć dni, a siódmego odpoczywał i pobłogosławił go i uczynił świętym. Wtedy należy aktywnie uczestniczyć w mszy świętej i modlić się w Domu Ojca.
W dzisiejszych czasach większość ludzi ciężko i długo pracuje, aby zapewnić dobre warunki swojej rodzinie. Niestety odbija się to kosztem najbliższych. Przychodząc niekiedy po dwunastu godzinach pracy jesteśmy zbyt zmęczeni na wspólne rozmowy z rodziną. Często słyszymy od babci czy dziadka, że za ich czasów tak nie było. Rodzice spędzali więcej czasu z dziećmi, jeździli na wycieczki, pikniki, jedli wspólne obiady. Jednak by pracownik pracował efektywnie musi być wypoczęty. Oto kolejny argument - człowiek wypoczęty – człowiek lepszy i bardziej pracowity. Doskonałym przykładem są słowa Umberto Eco z jego felietonu: „a potem żalimy się, że w ciągu tygodnia pracownik jest ospały, hydraulik wymiguje się od pracy, urzędnik gdzieś wyszedł”. Każdy z nas wypoczywa w inny sposób, ale przecież wypoczywa – i to się liczy.
Mój ostatni argument będzie związany z medycyną i psychiką człowieka. Sen. Nawet dzieci wiedzą - sen jest zdrowy, że podczas snu nasz organizm regeneruje się. Przedszkolakom wpaja się, że muszą pójść spać po dobranocce, aby były wypoczęte. Im wcześniej pójdziemy spać tym nasze mózgi będą pracować efektywniej, będą w stanie przyjąć nadmiary wiedzy. Lecz co można powiedzieć dorosłym ludziom? Po co spać? Przecież można w tym czasie pracować, zarabiać. Wystarczą tylko trzy kawy i cztery napoje energetyzujące, – ale to jest niezdrowe, mówią lekarze. I mają świętą rację. Jaki człowiek wytrzyma takie tempo? Dwie nieprzespane noce plus samochód. I co się dalej dzieje? Wypadek. Śmierć lub kalectwo. Warto odpoczywać, szczególnie podczas snu. Sen to zdrowie. Wszyscy muszą o tym wiedzieć.
Sądzę, iż przekonałem większość o słuszności tezy Umberto Eco. Odpoczynek jest niezbędny i niezastąpiony. Bo któż może pracować dwadzieścia cztery godziny na dobę, siedem dni w tygodniu bez wytchnienia? Niestety coraz częściej zapominamy o trzecim przykazaniu. Mamy prawo do wypoczynku!

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty