profil

Biotechnologia i biznes. Co możesz robić będąc biotechnologiem?

poleca 85% 391 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Biotechnologia jest obecnie jedną z najprężniej rozwijających się dziedzin nauki prawdopodobnie również dlatego, że oprócz badań podstawowych ma niesamowicie dużo zastosowań praktycznych - jak żadna chyba gałąź nauki jest silnie związana z przemysłem i szeroko rozumianym biznesem.

Rozwój współczesnej biotechnologii zapoczątkowany został w Stanach Zjednoczonych. Powstawały wtedy małe firmy biotechnologiczne, które później weszły w skład wielkich koncernów. Największe z nich to Amgen, Centocor, Chiron, Genetech.

Dynamicznemu rozwojowi podlega biotechnologia farmaceutyczna i medyczna - powstają i znajdują zastosowanie coraz to nowe rodzaje leków tworzonych za pomocą technik rekombinacji DNA, konstruowane są nowe, skuteczniejsze zestawy diagnostyczne. Nabierają rozmachu projekty biotechnologiczne związane z rolnictwem, ochroną środowiska i mnóstwem innych dziedzin życia ludzkiego.

Do dzisiaj istotnym problemem jest biotechnologiczne prawo patentowe. W wielu przypadkach naprawdę trudno znaleźć odpowiedź na pytanie, co wolno a czego nie wolno patentować.

Podoba się? Tak Nie
Polecane teksty: