profil

Życiorys Konrada Wallenroda

poleca 87% 184 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze
Konrad Wallenrod streszczenie

Imię i nazwisko: Konrad Wallenrod alias Walter Alf
Data urodzenia: druga połowa XIV wieku
Miejsce urodzenia: nieokreślone miasto na Litwie

Przebieg życia
Dzieciństwo spędził na Litwie. Gdy miał zaledwie kilka lat, w czasie ataku na jego miasto, krzyżacy wymordowali mu najbliższą rodzinę, a jego samego wówczas uprowadzono na teren Zakonu.

Wychowywał się na dworze mistrza krzyżackiego Winricha von Kniprode, gdzie otrzymał niemieckie imię i nazwisko Walter Alf , został ochrzczony i wpajano mu wartości, jakim powinien się charakteryzować członek Zakonu. Jako chłopiec zaprzyjaźnił się wajdelotą litewskim, który przypominał mu o ojczyźnie i rozbudzał tęsknotę za nią, pielęgnował w nim prawdziwą tożsamość narodową i podjudzał przeciwko Krzyżakom. Kiedy Walter Alf uświadomił sobie, że bardziej czuje się Litwinem niż Krzyżakiem postanowił wykorzystać chaos panujący w czasie jednej z bitw i przedostać się do armii przeciwnika.

Po wprowadzeniu tego planu w życie, dostał się w szeregi oddziałów litewskiego księcia Kiejstuta. Zamieszkał ponownie na Litwie, gdzie poznał Aldonę, córkę Kiejstuta, z którą wziął ślub. Nie mieli dzieci. Przybycie Waltera na Litwę zbiega się ze wzmożoną ofensywą Zakonu, której litewskie wojsko nie potrafi powstrzymać. Widząc upadek Kowna i Kiejdan, największych ośrodków wojskowych na Litwie, dostrzega bezcelowość przeciwstawiania się kilkakrotnie silniejszemu Zakonowi. Po bitwie nad rzeką Rudawą koło Królewca, z której Walter wychodzi cało, postanawia opuścić Litwę. Żona zostaje w kraju, gdzie zrozpaczona losem swoim i Litwy każe zamurować siebie samotnie we wieży.
Tymczasem Walter Alf zostaje giermkiem krzyżackiego hrabiego Konrada Wallenroda. Walter był w orszaku Wallenroda w drodze do Palestyny. W czasie tej podróży hrabia zaginął, ale oficjalnie Alf podawał się za niego od tamtej pory. Walter Alf jako Konrad Wallenrod odniósł wiele sukcesów w czasie turniejów rycerskich, walczył w środkowej Hiszpanii z Arabami oraz brał udział w bitwach morskich z Turcją.

Zasługi zdobyte w całej Europie zaowocowały powołaniem go na Wielkiego Mistrza Zakonu Krzyżackiego. W państwie krzyżackim zaprzyjaźnia się z Halbanem, starym mnichem. Jego rządy były surowe i nieporadne. Wallenrod prowadził wojny z Litwą nieudolnie, co było zamierzonym wynikiem spisku jaki przedsięwziął. Zawarł ugodę z litewskim księciem Witołdem, który jako rzekomy sojusznik wkraczał do krzyżackich miast z żołnierzami, po czym niszczył je od środka. Konrad Wallenrod dopuszczał także do ataków na posiłki dla armii osłabionej mrozem oraz do niszczenia zaopatrzenia, co było bezpośrednią przyczyną dziesiątkowania armii krzyżackiej przez głód. Ten podstęp, który dawał przewagę Litwinom na polu walki, został jednak udaremniony przez sąd dwunastu sędziów, którzy wydali na Konrada wyrok śmierci.

Konrad Wallenrod alias Walter Alf słysząc kroki strażników, którzy szli po niego, wypił truciznę. Zachęcał też do tego Halbana, ten jednak postanowił, iż jego misją będzie teraz chwalenie dzieła Konrada. W tym samym czasie samobójstwo popełniła też Aldona..

Data śmierci: 1393

Podoba się? Tak Nie
(0) Brak komentarzy

Treść zweryfikowana i sprawdzona

Czas czytania: 2 minuty