profil

Przykładowe pytania na egzaminie z ekologii, studiów zaocznych, kierunek europeistyka

poleca 86% 104 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

ADAPTACJA-przystosowanie się organizmów do zmieniających się warunków.
BIOCENOZA-to naturalny zespół populacji org. żywych danego śr. (biotopu), należących do różnych gatunków, ale powiązanych ze sobą różnorodnymi czynnikami ekologicznymi, tworząc całość, która pozostaje w przyrodzie w stanie homeostazy (dynamicznej równowagi). Biocenoza + śr. fiz.= ekosystem.
BIOM- zespół ekosystemów tworzących duże i łatwe do rozróżnienia Reginy biologiczne Ziemi.
EKOTOP-strefa przejściowa miedzy dwoma śr. np. łąką i lasem.
EKOLOGIA-nauka o wpływie śr. na ustroje żywe i ich wzajemne zależności. Główna zasada: jedność org. ze środowiskiem. Jest nauką o strukturze strukturze i funkcjonowaniu żywej przyrody. Obejmuje całość zjawisk dotyczących wzajemnych zależności pomiędzy org. lub zespołami org. żywych, a martwym środowiskiem.

Ekologia dzieli się na:
-autoekologia(nauka o przyswajaniu org. żywych do ich śr. ; wzajemne oddziaływanie org. i śr.
-ekologia populacji,
-synekologia(N zajmująca się zbiorowiskiem współwystępujących organizmów, zajmuje się relacjami miedzy grupami org. a śr.
NISZA EKOLOGICZNA- miejsce organizmu w środowisku opisywane przez warunki, w jakich gatunki występują, zasoby jakie wykorzystują.
OCHRONA SRODOW.- to działalność mająca na celu ochronę wszystkich elementów otoczenia przed nie korzystnym wpływem działalności człowieka oraz także kształtowanie śr. człowieka, aby zapewniło mu optymalne warunki bytowania.
POPULACJA- zbiór osobników tego samego gatunku występujące na określonym obszarze obszarze mogące się swobodnie krzyżować. Poszczególne populacje tworzą gatunek, który wraz z innymi gatunkami tworzy biocenozę.
SIEDLISKO- zespół czynników abiotycznych śr. tworzących warunki bytowania danego organizmu.
SUKCESJA EKONOM.- uporządkowane w czasie i ukierunkowane na zmiany w zespołach roślin i zwierząt w danym biotopie. Zmianom towarzyszą zmiany w śr. abiotycznym. SE zaczyna się od inwazji org. pionierskich (roślin).Rośliny te rozpoczynają tzw szereg sukcesyjny, który w stałych warunkach (bez zmian biotopu) prowadzi do powstania stabilnej biocenozy (klimaks) z charakterystycznym dla danego szeregu składem gatunkowym roślin i zwierząt. Przyczyną SE jest zachowanie równowagi miedzy biocenozą a biotopem, np. wskutek trzęsienia ziemi, wybuchu bomby atomowej, wyrębu drzew.

*Rodzaje biocenoz: naturalna, sztuczna.
*Środowisko dzielimy na: ożywione, nieożywione.
*Ksenobiotyki to: subs.chem. nie mające odpowiedników w przyrodzie.
*Konferencja na której ogłoszono Agendę 21 to Szczyt Ziemi.
*Cele Karty Przyrody: przestrzeganie ciągłości i trwałości procesów ekologicznych, zabezpieczenie jak największego zróżnicowania genetycznego w przyrodzie, zachowanie trwałości gatunków i ekosystemów.
* Przesłanki ochrony środowiska: biologiczne, społeczne, ekonomiczne.
*Ścieki to: wody zużyte na cele bytowo gospodarcze, ciekłe odchody zwierząt, wody opadowe lub roztopowe, ujęte w systemy kanalizacyjne, wody odciekowe ze składowisk odpadów, wody pochodzące z odwodnienia zakładów górniczych, wody odprowadzane z obiektów gospodarki rybackiej, jeżeli występują w nich nowe substancje w stosunku do zawartych w wodzie pobranej.
*Zanieczyszczenia to: emisja, która jest szkodliwa dla zdrowia ludzi lub stanu środowiska, powoduje szkody w dobrach materialnych, pogarsza walory estetyczne środowiska.
*Pochodzenie zanieczyszczeń powietrza to: punktowe, obszarowe, ruchome.
*Naturalne zamieszczenia powietrza to: wietrzenie skał, erozje wulkanów, rozkład substancji organicznej, pożary lasów i stepów
*Smog to: zanieczyszczenie powietrza zawierające duże stężenie pyłów i toksycznych gazów, których źródłem jest motoryzacja i przemysł.
*Promieniotwórczość to: samoistny rozpad jąder połączony z emisją cząstek.
* Hierarchia postępowania z odpadami: zapobiegać w powstawaniu odpadów, minimalizacja pows. odpa, odzysk, unieszkodliwienie, składowanie.
*Recykling to: odzysk, który polega na powtórnym przetwarzaniu subs. Lub materiałów zawartych w odpadach.
*Defloracja to: ubytek aparatu asymilacyjnego asymilacyjnego i odbarwienie koron drzew.
*Rola gleby: produ.,retencyjna, sanitarna,naturalnego filtru
* Formy degradacji gleby: spadek zawartości próchnicy, zakwaszenie, zasolenie, ubytek składników, pokarmowych, zanieczyszczenia chem.
*Rekultywacja to zabiegi stos. na zdegradowanych terenach, zespół zabieg.tech. agrotech.chem. i biolgicznyc mającym na celu przywrócenie terenom zdewastowanym .prawidłowej własności.
*Proces eutrofizacji: zakwiecie wód stojących na wskutek nagromadzenia się zanieczyszczeń.
*Klęska ekologiczna: stan w którym śr.przestało pełnić swoje podstawowe funkcje i np. zatraca zdolność do reprodukcji zasobów odnawialnych.

Załączniki:
Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 3 minuty