profil

Zastosowanie izotopów w medycynie

poleca 83% 1930 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Izotopy pierwiastków spowodowały wielki postęp w dziedzinie medycyny. Najczęściej wykorzystywane są izotopy trytu( ), węgla( C), fosforu( P), jodu( I), oraz siarki( S).
Dzięki odkryciu promieniotwórczości tych izotopów i poznaniu ich własności podjęto walkę z nowotworami.
Wysokie dawki promieniowania używa się w radioterapii. Jest to jeden ze sposobów leczenia raka. Głównie raka: jąder, gruczołów limfatycznych, śledziony, oraz białaczkę. Promieniowanie niszczy wszystkie żyjące komórki, ale komórki nowotworowe szybciej od innych ulegają uszkodzeniu. Jest to związane z większą promienioczułością tkanek chorych. Pod wpływem przenikliwego promieniowania chore komórki ulegają rozpadowi i wolniej przebiega proces ich odnowy. Nie można jednak doprowadzić do zbyt dużego napromieniowania, gdyż może to doprowadzić do rozpadu komórek zdrowych. Patologiczne tkanki naświetla się izotopem kobaltu tak zwanej bomby kobaltowej. Jest to urządzenie używane w telegramoterapii. Służy do napromieniowania promieniem „gama” przy użyciu izotopu kobaltu ( Co). Jest ono bardziej skuteczne, niż promieniowanie rentgenowskie i używa się go w leczeniu nowotworów złośliwych, które są położone głęboko w tkankach.
Oprócz walki z rakiem, izotopy pierwiastków stosuje się w leczeniu chorób tarczycy. Używa się ich w badaniu procesów biochemicznych, oraz w rozrusznikach serca.

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 1 minuta

Ciekawostki ze świata